SPORTURI  »  TENIS  »  WTA DOHA

Irina Begu, eliminată de la Doha » Duel între două campioane de Mare Șlem în turul secund

Articol de GSP - Publicat marti, 13 februarie 2018 17:35

Irina Begu (37 WTA) a fost eliminată în primul tur al turneului WTA Premier de la Doha, scor 4-6, 2-6, de australianca Samantha Stosur (44 WTA).

Irina Begu a resimțit oboseala acumulată la meciurile de Fed Cup din week-end (vezi aici detalii) și a pierdut fără drept de apel în fața lui Stosur. Deși a pus constant primul serviciu în teren, în 71 la sută din cazuri, intensitatea acestuia nu i-a pus probleme australiencei. Doar 76 de minute a durat partida, încheiată cu un sec 6-4, 6-2.

Stosur o va întâlni în turul secund pe nemțoaica Angelique Kerber, a 8-a favorită a turneului.

Cele două se mai înfruntaseră o singură dată până acum, în 2017, la Charleston, pe zgură, când Begu s-a impus în două seturi, 7-5, 6-3.

Ajunsă la 33 de ani, Samantha Stosur a câștigat un titlu de Mare Șlem de-a lungul carierei, în 2011, la US Open. Per total, australianca a câștigat 9 trofee în carieră, iar cea mai bună poziție atinsă a fost locul 4.