SPORTURI  »  TENIS  »  WTA SAN JOSE

Mihaela Buzărnescu are un culoar infernal la San Jose, turneu pe care l-a câștigat în 2018 » Poate ieși din top 100 WTA!

Articol de GSP - Publicat luni, 29 iulie 2019 19:48

Mihaela Buzărnescu (31 de ani, 58 WTA) începe la noapte cursa pentru apărarea trofeului câștigat în 2018 la San Jose.

Miki a avut parte de o tragere la sorți extrem de dificilă. În primul tur, la noapte, va juca împotriva rusoaicei Daria Kasatkina (40 WTA), beneficiară a unui wildcard pe tabloul principal. Câștigătoarea acestui duel o va înfrunta în turul secund pe principala favorită a competiției, ucraineanca Elina Svitolina (24 de ani, 7 WTA).

Buzărnescu poate ieși din top 100

Mihaela are de apărat 470 de puncte pentru triumful de anul trecut. Un eventual eșec în fazele incipiente ale competiției ar înseamna ieșirea din primele 100 de jucătoare ale lumii!

În acest moment, într-o ierarhie virtuală, bazată pe actuala fază a competiției în care se află fiecare jucătoare, Buzărnescu este pe locul 124 WTA.

Vezi și:

Halep nu poate pierde locul 4! Cum arată cursa pentru Turneul Campioanelor + ce poziții ocupă celelalte românce