TENIS  ·  WTA HIROSHIMA

Mihaela Buzărnescu, cea mai bună performanță din 2019! E în „sferturi” la Hiroshima și poate reveni în top 100 mondial

Joi, 12 Septembrie 2019, 09:12

Mihaela Buzărnescu (125 WTA) a trecut de japoneza Kurumi Nara (182 WTA), scor 7-6(1), 7-5 și s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Hiroshima, Japonia.

Buzărnescu a obținut cea mai importantă performanță din 2019, faza sferturilor de finală, după un meci decis într-o oră și 50 de minute.

Miki a fost dominată în debutul înfruntării cu localnica Nara, fiind condusă cu 5-2. A urmat o serie impresionantă. Procentajul primului serviciu s-a ridicat semnificativ, până la 71 % în finalul actului inaugural, iar românca s-a impus autoritar în tie-break.

Și partea a doua a meciului a fost una echilibrată. Mihaela a avut nervii mai tari, a salvat 6 din cele 7 mingi de break avute de adversar și a câștigat pe serviciul lui Kurumi în ultimul joc.

Buzărnescu va juca în turul următor cu belgianca Alison Van Uytvanck (63 WTA).

Buzărnescu a ajuns la 555 de puncte în clasamentul live, iar o calificare în semifinale ar readuce-o între primele 100 de jucătoare ale lumii.

5.900 de dolariși 60 de puncte a obținut Mihaela Buzărnescu pentru calificarea în sferturile de finală ale competiției din Japonia