SPORTURI  »  TENIS  »  WTA

FOTO Naomi Osaka, revenire pe teren după aproape patru luni » Ce a spus japoneza după victoria cu Alize Cornet

Naomi Osaka zâmbește din nou / Sursă foto: Guliver/Getty Images +8   FOTO
Naomi Osaka zâmbește din nou / Sursă foto: Guliver/Getty Images

Articol de GSP - Publicat marti, 04 ianuarie 2022 09:58 / Actualizat marti, 04 ianuarie 2022 10:34

Naomi Osaka (24 de ani, 13 WTA) a revenit cu victorie în circuitul WTA. Japoneza a trecut în trei seturi de Alize Cornet (31 de ani, 61 WTA), scor 6-4, 3-6, 6-3, la capătul unui meci care a durat două ore și trei minute.

• Turneul Melbourne Summer Set 1 este o competiție pregătitoare pentru Australian Open, primul Grand Slam al anului, care debutează pe 17 ianuarie;

Au trecut aproape patru luni de la ultimul meci disputat de Naomi Osaka în circuitul WTA. Pe 9 septembrie, nipona ceda în turul III de la US Open în fața canadiencei Leylah Fernandez. Imediat după acea partidă, Osaka declara că și-a pierdut motivația și că nu știe când va mai reveni în circuit.

Start ideal de sezon pentru Irina Begu! Victorie de prestigiu: a trimis acasă favorita principală
WTA

Naomi Osaka, revenire pe teren după aproape patru luni

Perioada în care a stat departe de tenis i-a prins însă bine japonezei. La primul meci din 2022, în runda inaugurală de la Melbourne Summer Set 1, Naomi Osaka a fost surprinsă deseori zâmbind pe teren, dovadă că e gata să dea uitării problemele cu care s-a confruntat anul trecut

Iar semnele din jocul ei sunt la rândul lor îmbucurătoare. Nipona n-a „ruginit”, din contră, a livrat multe momente de tenis solid în meciul cu Cornet, de care a trecut în trei seturi echilibrate.

Naomi Osaka / Sursă foto: Guliver/Getty Images
+4 FOTO

Naomi Osaka, concluzii la revenirea în circuit: „Am fost foarte emoționată”

„Simt că am făcut o mulțime de erori neforțate astăzi, dar cumva mă aștetam la asta, având în vedere că a fost abia primul meci. Am fost foarte emoționată, dar sunt mândră că am reușit să-mi țin serviciul în acel ultim game”, a spus Naomi Osaka la finalul partidei, conform Sky Sports

În turul următor, japoneza se va duela cu Maryna Zanevska (28 de ani, 82 WTA).