SPORTURI  »  TENIS  »  US OPEN 2020

Prima reacție după descalificare! Novak Djokovic: „Trebuie să mă uit în interiorul meu, e o lecție”

Novak Djokovic a fost descalificat de la US Open. Liderul mondial și-a cerut scuze prin intermediul unui mesaj postat pe rețelele de socializare.  

FOTO: usopen
Novak Djokovic a fost descalificat de la US Open. Liderul mondial și-a cerut scuze prin intermediul unui mesaj postat pe rețelele de socializare. FOTO: usopen

Articol de GSP - Publicat luni, 07 septembrie 2020 06:50 / Actualizat luni, 07 septembrie 2020 09:50

Novak Djokovic a fost descalificat de la US Open. Liderul mondial și-a cerut scuze prin intermediul unui mesaj postat pe rețelele de socializare. 

  • CONTEXT: În meciul din optimi disputat contra lui Pablo Carreno Busta, la scorul de 6-5 în favoarea ibericului,  Novak Djokovic (33 de ani, 1 ATP) a aruncat nervos o minge spre linia de fund, frustrat că Busta a reușit să-i facă break. Mingea a lovit în gât unul dintre arbitrii de linie, iar oficialii au luat decizia de a-l descalifica. Arbitra lovită de minge a căzut la pământ și nu a mai putut respira timp de câteva secunde. 

Din moment ce a plecat de la stadion fără să susțină o conferință de presă, Djokovic va fi nevoit să achite o amendă în valoare de 20.000 dolari! În plus, a pierdut toate punctele acumulate la turneu și cei 250.000 de dolari pe care îi făcuse din calificarea până în această fază, au anunțat oficialii US Open!

Novak Djokovic regretă gestul de la US Open 

„Întreaga situație m-a făcut să mă simt foarte trist, cu o senzație de gol. M-am interesat de cum se simte arbitrul de linie, iar turneul mi-a transmis că, slavă Domnului, se simte bine. Îmi pare extrem de rău pentru că i-am cauzat un astfel de stres. A fost atât de neintenționat. Atât de greșit. 

În ce privește descalificarea mea, trebuie să mă uit în interiorul meu, să iau dezamăgirea și să transform tot acest episod într-o lecție, necesară pentru creșterea și evoluția mea ca jucător și ca persoană. Îmi cer scuze US Open și tuturor celor asociați turneului pentru purtarea mea. Sunt foarte recunoscător echipei mele și familiei pentru că îmi dau toată susținerea, și fanilor mei pentru că sunt mereu acolo pentru mine. Mulțumesc și îmi pare atât de rău”, a transmis Djokovic. 

VIDEO. Novak Djokovic, descalificat de la US Open 2020

Citește și alte știri despre excluderea lui Novak Djokovic:

Novak Djokovic, descalificat de la US Open! Alte 8 gesturi nesportive celebre: de la Ilie Năstase și Irina Spîrlea, până la McEnroe și Agassi

De ce Novak Djokovic a fost descalificat, chiar dacă nu a vrut să lovească arbitrul » Ce spune regulamentul + amenda drastică

Citește și:
FCSB l-a cedat în Superliga pe fotbalistul de 900.000 de euro: „Ne-am înțeles”
Superliga
FCSB l-a cedat în Superliga pe fotbalistul de 900.000 de euro: „Ne-am înțeles”
BeIRANvand, invincibil! „Dracii” s-au lovit de un zid, iar calculele grupei G se complică
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
BeIRANvand, invincibil! „Dracii” s-au lovit de un zid, iar calculele grupei G se complică
Diana Munteanu a pus un pariu de cotă 17 la Cupa Mondială: „Promit să fac asta la TV, dacă nu trece de grupe!”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Diana Munteanu a pus un pariu de cotă 17 la Cupa Mondială: „Promit să fac asta la TV, dacă nu trece de grupe!”
A plecat Răzvan, dar putem avea un antrenor român și în noul sezon din Grecia: „Ofertă foarte bună”
Campionate
A plecat Răzvan, dar putem avea un antrenor român și în noul sezon din Grecia: „Ofertă foarte bună”
România frânează Hornbach
Profit.ro
România frânează Hornbach
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

FABULOS » De la România - Argentina, în 1994, nu s-a mai întâmplat așa ceva la un Mondial

Elveția - Bosnia, în istoria Cupei Mondiale » Așa ceva nu s-a văzut în 96 de ani


Comentarii (21)
10153314739054939
Cosmin Bajescu  •  07 Septembrie 2020, 08:56
Postat de Rahat Cu Perja pe 07 Septembrie 2020, 07:45

Prostia se plateste. Aici nu i vb de intentie sau nu, ci le logica. Un jucator profesionist din orice sport , stie regulile , regulamentul si ca anumite gesturi sunt total interzise. Nu poti sa vii dupa si sa spui “ vai, nu mi am dat seama ce fac, nu am vrut .”. De ce nu a dat mingea in fata? A, ca stia ca nu i voie. Aia nu a fost minge catre un copil , ci un gest facut din frustrare, lipsit de logica si care a fost penalizat . Il apreciez pe Nole, dar gesturile stupide se platesc.

Bine ca a venit cunoscatorul regulamentelor sa ne lumineze ! Habar nu are ce spune regulamentul, dar el da din gura.

764352140354351
Rahat Cu Perja  •  07 Septembrie 2020, 07:45

Prostia se plateste. Aici nu i vb de intentie sau nu, ci le logica. Un jucator profesionist din orice sport , stie regulile , regulamentul si ca anumite gesturi sunt total interzise. Nu poti sa vii dupa si sa spui “ vai, nu mi am dat seama ce fac, nu am vrut .”. De ce nu a dat mingea in fata? A, ca stia ca nu i voie. Aia nu a fost minge catre un copil , ci un gest facut din frustrare, lipsit de logica si care a fost penalizat . Il apreciez pe Nole, dar gesturile stupide se platesc.

771545396317549
Eugen Iustin  •  07 Septembrie 2020, 09:38
Postat de cneius pe 07 Septembrie 2020, 09:14

Bineinteles, cind sint impicate femei (vorba vine) regulamentul ete altul !

Da, femeile sunt privilegiul în persoană în societatea noastră.

Vezi toate comentariile (21)
Comentează