SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS

Rezultat istoric la junioare! » Ioana Ducu şi Loredana Roşca au cucerit trofeul la Roland Garros!

Articol de GSP - Publicat sambata, 07 iunie 2014 00:00 / Actualizat sambata, 07 iunie 2014 19:44

Ioana Ducu, 18 ani, şi Ioana Loredana Roşca, 17 ani, au cucerit trofeul de la Roland Garros în competiţia junioarelor după o victorie fantastică, 6-1, 5-7, 11-9.

Cele două junioare au început perfect finala de la junioare în faţa cuplului Cc.Bellis / M.Vondrousova şi au cîştigat primul set categoric, scor 6-1. Adversarele au egalat la seturi după un set foarte echilibrat, scor 7-5, dar maxi-tie-breakul a adus victoria româncelor.

Ducu şi Roşca au ratat o minge de meci la 9-8, dar s-au impus pînă la urmă la a doua şansă, scor 11-9.

Este primul trofeu cîştigat la junioare după Raluca Olaru şi Mihaela Buzărnescu la US Open în 2006. În schimb, la Roland Garros, în 1990, Irina Spîrlea şi Ruxandra Dragomir au format ultima pereche din România care s-a impus în competiţia junioarelor.