SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS

ROLAND GARROS // GALERIE FOTO Simona Halep și Ion Țiriac au urmărit împreună o nouă demonstrație de forță a lui Rafael Nadal

Articol de - Publicat luni, 04 iunie 2018 16:44

Rafael Nadal (32 de ani, 1 ATP) s-a impus în fața Maximilian Marterer (22 de ani, 70 ATP), scor 6-3, 6-2, 7-6(4), și s-a calificat în sferturile de finală de la Roland Garros.

Meciul a început total neașteptat. Neamțul a făcut break în game-ul de debut, apoi l-a consolidat fără probleme. Nadal a preluat inițiativa, a câștigat 5 game-uri consecutive și a închis setul în 44 de minute, scor 6-3.

Setul al 2-lea a fost fără istoric. Liderul ATP a fost ajutat de primul serviciu, câștigând 80 la sută dintre punctele jucate cu primul. Nadal a reușit 12 lovituri câștigătoare, de 4 ori mai multe decât adversarul său.

Ultimul set putea fi o premieră în această ediție de Roland Garros: Marterer a fost aproape să câștige un set împotriva lui Nadal. A reușit să îl împingă pe iberic în tie-break, unde avut și un mini-break avans. Experiența campionului en-titre și-a spus cuvântul în final, câștigând la 4.

• Rafael Nadal va juca în sferturile de finală ale competiției împotriva lui Diego Sebastian Schwartzman (12 ATP)

Liderul a urmărit liderul

Simona Halep (26 de ani, 1 WTA) a urmărit partida dintre Nadal și Marterer din loja lui Ion Țiriac. Liderul WTA nu s-a întrebuințat foarte tare astăzi în optimea contra lui Elise Mertens, câștigată în 60 de minute, scor 6-2, 6-1 (Detalii AICI).

Vezi și: GALERIE FOTO // Senzaționale! Buzărnescu și Bara își continuă parcursul la Roland Garros » Victorie și calificare în sferturi

Caroline Wozniacki, OUT de la Roland Garros! A pierdut cu noua senzație a tenisului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”