SPORTURI  »  TENIS  »  WTA ADELAIDE

SIMONA HALEP - AJLA TOMLJANOVIC // Halep, avertizată de arbitru în primul set » Care a fost motivul

Articol de GSP - Publicat marti, 14 ianuarie 2020 10:38

Simona Halep (28 de ani, 4 WTA) a învins-o Ajla Tomljanovic (52 WTA, 26 de ani), în turul secund al turneului WTA de la Adelaide (Australia), scor 6-4, 7-5.

• Simona Halep va juca în sferturi împotriva învingătoarei partidei dintre Aryna Sabalenka (12 WTA) și Bernarda Pera (70 WTA). Următorul meci al jucătoarei noastre va avea loc joi.

La scorul de 4-2 în favoarea sa în primul set, Simona Halep a fost avertizată de arbitra partidei. Jucătoarea noastră a primit un «time violation» din partea arbitrei de scaun.

Motivul? La scorul de 30-30, Halep a servit cu întârziere, iar arbitra nu a ezitat s-o penalizeze pe eleva lui Darren Cahill. Simona nu a protestat în fața deciziei, a rămas concentrată și și-a adjudecat game-ul în prelungiri.