SPORTURI  »  TENIS  »  WTA

VIDEO + FOTO Simona Halep revine fantastic în fața lui Gauff și se califică în sferturile de finală la Madrid!

Simona Halep // FOTO: Guliver/GettyImages +12   FOTO
Simona Halep // FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de GSP - Publicat luni, 02 mai 2022 19:26 / Actualizat luni, 02 mai 2022 20:30

Simona Halep (30 de ani, 21 WTA) a învins-o pe Cori Gauff (18 ani, 16 WTA), scor 6-4, 6-4, și s-a calificat în sferturile de finală ale Mastersului de la Madrid.

• Simona Halep va juca în sferturi cu tunisianca Ons Jabeur (10 WTA), învingătoare în fața Belindei Bencic, scor 6-2, 3-6, 6-2. Meciul e miercuri, la o oră ce urmează să fie stabilită de organizatori.

A treia dispută dintre Halep și Gauff, a treia suprafață de joc, deznodământul același. Actul inaugural a fost dominat de serviciile celor două jucătoare. Nicio șansă de break până în game-ul cu numărul 10, când experiența Simonei și-a spus cuvântul. Dubla campioană de Grand Slam a fructificat prima oportunitate avută, apoi a servit sigur pentru a închide setul în doar 38 de minute.

Cine o așteaptă pe Simona Halep în „sferturi” la Madrid: „Fanii trebuie să țină cu mine, după ce s-a întâmplat cu Badosa!”
WTA MADRID

Simona Halep o învinge pe Gauff și merge în sferturi la Madrid

Gauff a apelat la o tactică radicală în setul secund, una care i-a amintit Simonei de cel mai mare coșmar, eșecul cu Ostapenko, din finala Roland Garros 2017. Americanca a încercat să lovească decisiv cu fiecare oportunitate, a căutat des liniile și a avut câștig de cauză, doar până la 4-1.

Precipitarea s-a instaurat în jocul adolescentei. Dublele greșeli au curs, forehand-ul nu a mai fost la fel de precis, iar Simona a trecut la jocul de metronom care o caracterizează.

30 de victoriiare Halep în carieră, la Madrid. Doar la Australian Open și Roland Garros (câte 31) a obținut mai multe

Sprijinită de sutele de români prezenți la Caja Magica, Simo face încă un pas spre al treilea titlu cucerit pe zgura din Madrid. Următorul obstacol este tunisianca Ons Jabeur, singura jucătoare de top 10 rămasă în turneu.

Am simțit că am jucat exact ce trebuia. Ea a fost mai agresivă în setul secund. Dar m-am regrupat, am făcut ce trebuia și am câștigat. Nu a fost deloc ușor. E un an diferit, totul e diferit. Încerc să mă concentrez la fiecare meci și să cred în mine. Am amintiri frumoase aici, dar finala e departe
- Simona Halep

VIDEO Rezumatul meciului Halep - Gauff

Simona Halep - Cori Gauff 6-4, 6-4

Game, set și meci Halep!
5-4, Break Halep: Jocul lui Gauff s-a dezintegrat, multe erori neforțate, iar Simona servește pentru meci!
4-4, Game Halep: Joc-blitz al româncei, câștigat la 0, în mai puțin de 90 de secunde!
3-4, Break Halep: Gauff clachează. A condus cu 40-0, apoi a comis trei duble greșeli. Simona pare mai limpede și mai sigură pe lovitura de forehand.
2-4, Game Halep: Gauff încearcă să lovească decisiv cu fiecare ocazie. Comite și duble greșeli, dar inițiativa îi aparține în aceste secvențe.
1-4, Game Gauff: Cori comite două duble greșeli, dar se revanșează cu doi ași serviți în finalul game-ului. Noi semne de nervozitate în jocul lui Halep.

+8 FOTO

1-3, Game Halep: Joc impecabil al Simonei. Intră în control cu o serie de backhand-uri bine plasate și punctează în setul secund.
0-3, Game Gauff: Cori confirmă startul excelent de set. Nu mai comite erori cu forehand-ul și o pune pe Halep constant sub presiune. Simona lovește din poziții incomode.

WTA MADRID

0-2, Break Gauff. Cori riscă totul, caută liniile cu fiecare lovitură și face frecvent pasul în față.
0-1, Game Gauff: Simona pierde două puncte la limită și are o ieșire nervoasă, lovind cu racheta în aer.
A început setul secund!

6-4, Game Halep: Fără să strălucească, Simona închide setul inaugural în 38 de minute. Experiența superioară a româncei a contat decisiv în ultimele secvențe.
5-4, Break Halep: Gauff nu face față presiunii puse de Simona. Americanca forțează mult pe mingea a doua și comite două duble greșeli.
4-4, Game Halep: Simona este tot mai precisă în lovituri. Gauff încearcă să fie agresivă, dar românca deschide bine unghiurile și controlează raliurile.
3-4, Game Gauff: Schimburi încântătoare între cele două jucătoare. Simona câștigă un raliu epuizant din spatele terenului, Gauff răspunde cu o „scurtă” magistrală.
3-3, Game Halep: Patrick Mouratoglou este încântat de modul în care Simona a gestionat ultimele raliuri, într-un „game alb”. Forehand-ul româncei funcționează perfect.
2-3, Game Gauff: Cori servește impecabil și de această dată. Comite o dublă greșeală, dar se revanșează cu un smash în cross, din preajma fileului.
2-2, Game Halep: Simona face pasul în față, izbutește și un voleu spectaculos, din săritură. Game-ul este ajudecat la 15.
1-2, Game Gauff: Simona este mai agresivă în acest game. Forțează cu un backhand în lung de linie, dar trimite milimetric în afara terenului. Punctul decisiv este pierdut cu o minge trimisă în banda fileului.

Cum arată cotele la câștigarea WTA Madrid » Ce șanse au Simona Halep, Emma Răducanu și Bianca Andreescu
WTA MADRID

1-1, Game Halep: Simona are o defensivă excepțională.
0-1, Game Gauff: Sportiva din SUA servește bine în debutul înfruntării. Simona comite două erori neforțate.

A început partida! Cori Gauff servește prima.

Simona Halep, trei victorii în meciurile cu Cori Gauff

Simona Halep și Gauff s-au întâlnit până acum de trei ori, Simona s-a impus de fiecare dată: astăzi, 6-3, 6-3 la Wimbledon 2019 și 6-3, 6-4 la Indian Wells 2022.

VIDEO Imagini de la antrenamentul Simonei Halep

Citește mai multe știri din tenis:

Două meciuri, un potop de lovituri câștigătoare și o poziționare nouă » Cum vede trimisul GSP la Madrid colaborarea Simona Halep - Patrick Mouratoglou

Simona Halep și victoria care ridică nivelul » Câți au trecut de la ultimul succes al româncei cu un număr 2 mondial