SPORTURI  »  TENIS  »  WTA WUHAN

SIMONA HALEP - DOMINIKA CIBULKOVA // VIDEO Unde ești, Simona?! Halep părăsește al doilea turneu consecutiv după primul meci! De nerecunoscut și la Wuhan

Articol de GSP - Publicat marti, 25 septembrie 2018 19:30

Simona Halep, locul 1 WTA, a fost eliminată de Dominika Cibulkova, locul 31 WTA, în turul II al turneului de la Wuhan, China, scor 0-6, 5-7. A fost a doua competiție consecutivă, după US Open, în care Simona Halep iese după primul meci.

Simona Halep a fost învinsă de slovaca Dominika Cibulkova, după un joc cu mari probleme pentru liderul mondial.

Primul set a fost unul de coșmar pentru jucătoarea noastră. Începutul dezastruos de joc a fost dublat și de faptul că Halep a acuzat probleme medicale și a cerut de două ori intervenția medicului, având dureri la spate și la coapsă.

Cibulkova a dominat autoritar primul set, a fost agresivă, iar Simona nu a putut răspunde loviturilor puternice ale adversarei, având probleme la deplasarea pe teren.

În setul doi, Simona fost condusă cu 0-2, dar a câștigat patru game-uri la rând. Halep a avut șansa să trimită meciul în decisiv, după ce a servit la 5-4 pentru câștigarea setului. Totuși, Dominika n-a cedat, a întors și a câștigat și setul doi, avansând în turul III.

Dominika Cibulkova va juca în runda următoare cu Daria Kasatkina (13 WTA), care a dispus după 2 ore de joc de Xiyu Wang (232 WTA), scor 6-1, 3-6, 7-6.

Simona Halep - Dominika Cibulkova 0-6, 5-7

MECI DOMINIKA CIBULKOVA: Slovaca se impune, reușind un break în ultimul game!
Set 2 // Game Cibulkova, 5-6:
Simona va servi pentru rămânerea în meci. Cibulkova este la un game de câștigarea meciului, fiind din nou agresivă în lovituri. Simona a cerut din nou intervenția medicului
Set 2 // Break Cibulkova, 5-5:
Dominika a forțat în acest game și a egalat scorul în finalul setului. Simona a servit din nou slab și i-a permis adversarei să preia conducerea schimburilor încă de la început
Set 2 // Break Halep, 5-4:
Simona este la un game de câștigarea setului. Românca a mai făcut un break, după mai multe greșeli ale adversarei. Jucătoarea noastră va servi pentru a trimite meciul în decisiv
Set 2 // Break Cibulkova, 4-4:
Slovaca egalează scorul în setul doi. Cibulkova a profitat de un game ezitant al Simonei, care a servit slab. Dominika a pus presiune și făcut un break
Set 2 // Game Cibulkova, 4-3:
Dominika oprește seria bună Simonei. Slovaca a câștigat un game echilibrat, cu multe lovituri la limită
Set 2 // Game Halep, 4-2:
Simona își mărește avantajul, după un game de serviciu echilibrat, în care Cibulkova a atacat și a lovit puternic, dar jucătoarea noastră s-a apărat foarte bine
Set 2 // Break Halep, 3-2:
Schimbare radicală a jocului! Simona Halep este mai sigură pe ea, se deplasează mai bine pe teren și are momente excelente. Cibulkova este surprinsă de revenirea Simonei și a pierdut trei game-uri la rând
Set 2 // Game Halep, 2-2:
Al doilea game la rând câștigat de Simona Halep. Jocul româncei este în creștere, jucătoarea noastră reușind și un as în acest game

Set 2 // Break Halep, 1-2:
Simona reușește să câștige primul game din acest meci. Halep a profitat de erorile adversarei. Jucătoarea noastră a cerut din nou intervenția medicului, care a masat-o la coapsa piciorului stâng
Set 2 // Break Cibulkova, 0-2:
Slovaca este în continuare mai bună decât Simona. În acest game, jucătoarea noastră a avut 40-30, dar Domikica a revenit, iar Simona rămâne fără niciun game câștigat

Set 2 // Game Cibulkova, 0-1:
Jocul continuă în aceeași manieră. Cibulkova joacă perfect, fără greșeli, în timp ce Simona suferă. Jucătoarea noastră nu se poate deplasa bine pe teren și nu poate răspunde loviturilor venite de la adversară

A început setul doi. Cibulkova a servit prima

SET Dominika Cibulkova, 0-6: Slovaca a câștigat autoritar și acest game, impunându-se în primul set după un joc dominat categoric.

Simona Halep a cerut intervenția medicului. Aceasta a acuzat dureri la gât, la spate și la coapsă. Aceasta a primit tratament pe marginea terenului și o pastilă din partea medicului, iar după două minute a reluat jocul.

42565161 699598677084882 6550638421407170560 n

Set 1 // Game Cibulkova, 0-5: Dominika domină fără drept de apel! Slovaca lovește excelent, mereu puternic și la limită, iar Simona nu are niciun răspuns, fiind complet depășită în aceste momente

Set 1 // Break Cibulkova, 0-4: Slovaca mai face un break. Jocul Simonei nu este la un nivel ridicat în aceste momente, iar rivala profită. Halep lovește slab, fără precizie și nu este agresivă
Set 1 // Game Cibulkova, 0-3:
Dominika domină în continuare meciul. Slovaca lovește puternic, este agresivă și nu-i permite Simonei Halep să preia conducerea în timpul punctelor. Game-ul a fost cel mai echilibrat de până acum, dar pe final, slovaca a fost mai inspirată

Set 1 // Break Cibulkova, 0-2: Slovaca începe mai bine meciul și este mai în formă. Simona a servit slab în acest game și a greșit mult, în timp ce Dominika a fost agresivă și a lovit precis și puternic, punând-o în dificultate pe Simona
Set 1 //  Game Cibulkova, 0-1:
Meciul a început echilibrat, cu schimburi de mingi lungi, din spatele terenului. Simona a greșit două mingi, trimițând una în fileu și una în afara terenului. Slovaca lovește puternic încă din startul meciului și nu îi permite Simonei să controleze schimburile.

Începe meciul. Cibulkova servește prima

Vezi și: Simona Halep debutează la Wuhan, dar e cu gândul în altă parte: "Sunt nerăbdătoare! Abia aștept să înceapă"

Playtech: TRAGEDIE! Doliu URIAȘ în politica din România! A MURIT în urmă cu puțin ...

Ianis Hagi și Dennis Man, în centrul atenției la reunire » Ținute extravagante alese de „tricolori”