SPORTURI  »  TENIS  »  WIMBLEDON 2019

SIMONA HALEP - MIHAELA BUZĂRNESCU // Miki a cucerit întreaga lume a tenisului! A sărit în ajutorul unui fan din tribunele arenei de la Wimbledon

Articol de GSP - Publicat miercuri, 03 iulie 2019 18:57

Simona Halep (27 de ani, 7 WTA) a trecut Mihaela Buzărnescu (31 de ani, 53 WTA), scor 6-3, 4-6, 6-2, și s-a calificat în turul trei la Wimbledon 2019. Miki a cucerit întreaga audiență în setul secund, după ce a ajutat un fan căruia i se făcuse rău.

• Halep va juca în turul trei cu bielorusa Victoria Azarenka (29 de ani, 40 WTA). Partida e programată joi, la o oră ce urmează a fi stabilită de organizatori.

Mihaela Buzărnescu a etalat un tenis încântător în setul secund. Forehand-ul a funcționat la cote înalte, erorile forțate, 15 la număr în primul set, au dispărut, toate ducând la un avantaj de 4-2 pentru Miki.

La scorul de 30-30 în game-ul cu numărul 7, jocul a fost întrerupt pentru câteva minute. Un spectator aflat în tribună, în zona din spatele lui Buzărnescu, a avut nevoie de îngrijiri medicale. Prima care s-a oferit să îl ajute a fost chiar jucătoarea din România, care i-a oferit o sticlă cu apă. Gestul a fost remarcat și de contul oficial WTA Insider, care a lăudat reacția româncei.

Din fericire, fanul și-a revenit rapid și jocul a putut fi reluat. Buzărnescu a rezistat în fața tentativei de revenire a lui Halep și a închis setul la 4.

Vezi și:

Victoria Azarenka va juca în turul trei cu învingătoarea dintre Simona Halep și Mihaela Buzărnescu