SPORTURI  »  TENIS  »  WIMBLEDON

Simona Halep s-a calificat în "sferturi" la Wimbledon după o revenire incredibilă! Își cunoaște adversara din următoarea fază

Articol de GSP - Publicat luni, 04 iulie 2016 17:05

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Wimbledon după ce a trecut în trei seturi de Madison Keys, scor 6-7 (5), 6-4, 6-3.

Simona Halep (5 WTA) se va duela în sferturile de finală cu Angelique Kerber, locul 4 WTA, care a trecut de Misaki Doi, locul 49 WTA, scor 6-3, 6-1. Meciul va avea loc mâine, de la ora 15:00.

Primul set a fost unul extrem de echilibrat. Cele două jucătoare au mers cap la cap până la scorul de 4-4, când Halep a făcut break. Simona a servit pentru set, dar Keys a făcut break. Halep a trecut din nou în avantaj și a avut din nou meciul în mână. Americanca a făcut alt break și a trimis meciul în tie-break. Keys a jucat mai bine și a fost mai sigură în tie-break, reușind să îl câștige la 5.

Setul doi a început cu un break făcut de Keys. Americanca a făcut 2-0, dar Halep a revenit și stabilit egalitatea. Cele două jucătoare au mers cap la cap până la scorul de 5-4. Halep a profitat de mai multe erori nerforțate ale americancei și făcut break-ul, câștigând setul.

Simona a avut șansa să-și mărească avantajul în setul decisiv când conducea cu 1-0, dar a ratat mingea de break de care a dispus. Românca a reușit totuși break-ul la scorul de 3-2, acela fiind momentul în care s-a desprins.

Citește mai jos desfășurarea liveTEXT

Simona Halep - Madison Keys 6-7 (5), 6-4, 6-3

GAME, SET, MECI! Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală unde va juca împotriva lui Angelique Kerber, locul 4 WTA.
Game Keys!
Simona câștigă un singur punct, dar urmează să servească pentru meci!
Game Halep!
Simona se apropie cu pași rapizi spre sferturile de finală la Wimbledon, adversara ei câștigând un singur punct pe servicil româncei.
Break HALEP:
Simona câștigă lejer pe serviciul adversarei și își mărește diferența față de adversara sa.
Game Halep:
Simona trece din nou în avantaj, după un game câștigat la 0. Keys acuză tot mai multre probleme medicale și are dificultăți în a se deplasa
Game Keys:
Madison egalează scorul. Cele două jucătoare merg cap la cap
Game Halep:
Simona continuă jocul foarte bun în game-urile în care servește. În plus, Keys acuză probleme medicale și face tot mai multe greșeli neforțate
Game Keys:
Madison a avut ceva emoții în acest game. Simona a pus presiune, a avut o minge de break, dar Keys a revenit și a câștigat game-ul
Game Halep:
Simona începe foarte bine setul. Halep a câștigat game-ul la 0 și trece în avantaj. Halep profită tot mai mult de erorile pe care Keys le face

A început setul doi. Halep servește prima

SET HALEP: Simona a profitat de mai multe erori nerforțate ale americancei și făcut break-ul, câștigând setul. Câștigătoarea se va decide în setul decisiv
Game Halep:
Simona răspunde foarte bine după game-ul precedent. Halep a câștigat game-ul la 0, terminând cu un as
Game Keys:
Madison restabilește egalitatea, după un game pe care l-a câștigat la 0, fără probleme
Game Halep:
Simona salvează 3 mingi de break, revenind de la 0-40. După un game extrem de disputat, Halep a trecut din nou în avantaj
Game Keys:
Keys oprește seria Simonei Halep. Americanca a câștigat pe propriul serviciu și a egalat scorul
Game Halep:
Al treilea game consecutiv câștigat de Simona. Halep a avut ceva probleme în acest game, dar a trecut peste ele și este pentru prima dată în avantaj
Break Halep:
Românca restabilește egalitatea. Simona a avut trei mingi de break și a fructificat-o pe ultima, grație unei erori a adversarei
Game Halep:
Simona revine în joc și câștigă primul game din acest set.
Game Keys:
Madison continuă seria game-urilor câștigătoare. Americanca și-a adjudecat game-ul de serviciu și și-a mărit avantajul
Break Keys:
Simona începe cum nu se putea mai prost meciul. Keys a returnat excelent și a făcut break-ul

Începe setul doi. Halep servește prima

SET KEYS: Madison Keys câștigă primul set în tie-brea, la 5, grație unui joc mai solid. Keys a pus mai multă presiune pe Halep și chiar dacă a greșit mai mult, a fost mai bună în momentele decisive
Break Keys:
Halep ratează încă o dată câștigarea setului. Keys a returnat foarte bine și a făcut încă un break. Setul se decide în tie-break
Simona revine în avantaj! Halep a făcut break la 0 și va servi din nou pentru a câștigat setul
Break Keys:
Halep a avut 4 mingi de set, dar nu le-a putut fructifica. După un game echilibrat, Keys face break-ul și restabilește egalitate
Simona și-a procurat prima minge de break și a fructificat-o după un punct de senzație. Halep este în avantaj și va servi pentru a câștiga meciul
Game Halep:
Halep câștigă la 0 game-ul de serviciu și rămâne la egaltiate cu rivala sa
Game Keys:
Din nou americanca a servit foarte bine și a lovit puternic și bine plasat, fără să îi dea vreo șansă Simonei
Game Halep:
Meciul merge în continuare în același rim. Cele două jucătoare își câștigă fără probleme game-urile în care servesc
Game Keys:
Primele dificultăți pentru Madison. Simona a reușit să pună presiune și să câștige trei puncte, dar americanca și-a revenit și e din nou în avantaj
Game Halep:
Simona restabilește egalitatea, după un game foarte bun și un joc foarte sigur. Partida este una echilibrată, în care serviciul celor două jucătoare este decisiv
Game Keys:
Din nou un game rapid. Simona a pus câteva probleme, câștigând două puncte, dar Keys a lovit foarte bine și a trecut din nou în avantaj
Game Halep:
Simona începe bine game-ul de serviciu. Simona a fost sigură și a avut lovituri foarte bune, câștigând cu lejeritate meciul
Game Keys:
Americanca a început perfect meciul. A servit foarte bine și puternic, câștigând game-ul la 0

A început meciul. Keys a servit prima

Partida va fi prima a zilei de pe terenul 1. Halep și Keys s-au duelat până acum de două ori, fiecare câștigând câte un meci. În ultima întâlnire, la Roma, în 2014, Halep a câștigat în trei seturi, scor 5-7, 6-0, 6-1.

Câștigătoarea acestui meci se va duela în sferturile de finală cu Angelique Kerber, locul 4 WTA, care a trecut de Miskai Doi, locul 49 WTA, scor 6-3, 6-1.

"Keys este o jucătoare solidă. Are un serviciu foarte puternic. În plus, are încredere mare pentru că a câștigat un turneu pe iarbă.

Suprafața asta cred că i se potrivește cel mai mult, dar și eu joc un tenis destul de bun pe această suprafață" Simona Halep, la DigiSport