SPORTURI  »  TENIS  »  FINALA ROLAND GARROS // HALEP - STEPHENS, 16:00, GSP, EUROSPORT, PROTV

SIMONA HALEP - SLOANE STEPHENS, finala Roland Garros // La un pas să nu joace finala » Stephens a trecut prin momente dificile

Articol de GSP - Publicat sambata, 09 iunie 2018 11:22

Simona Halep, locul 1 WTA, și Sloane Stephens, locul 10 WTA, joacă astăzi finala Roland Garros 2018. Meciul începe la ora 16:00 și va fi liveTEXT pe GSP.RO și în direct pe ProTV și Eurosport.

Americanca de 25 de ani a fost aproape să părăsească turneul de la Paris încă din turul al treilea. Adversara sa, Camila Giorgi a servit de două ori pentru meci. În setul trei, italianca a condus cu 5-4 și 6-5, servind pentru a se califca în runda următoare, dar nu a putut închide meciul.

Sloane nu a renunțat în niciun moment și într-un meci disputat pe Terenul 18 s-a impus cu 4-6, 6-1, 8-6 în două ore și douăzeci și șase de minute. După aceea, Sloane nu a mai cedat niciun set și s-a impus categoric cu Anett Kontaveit, Daria Kasatkina și Madison Keys.