SPORTURI  »  TENIS  »  WTA ROLAND GARROS

SORANA CÎRSTEA - ALIONA BOLSOVA 6-7, 6-7 // Ce luptă! Sorana Cîrstea pierde în turul secund la Roland Garros, după două tie-break-uri incendiare

Sorana Cîrstea // FOTO: Guliver/Getty Images

Articol de GSP - Publicat joi, 30 mai 2019 13:56

Sorana Cîrstea, 29 de ani, 84 WTA, a părăsit turneul de la Roland Garros în turul II, învinsă de iberica de origine moldoveană Aliona Bolsova Zadoinov, 21 de ani, 137 WTA, scor 6-7 (5), 6-7 (3), după o oră și 40 de minute de joc.

Apărută de nicăieri pe tabloul principal de la Roland Garros, jucătoarea iberică născută la Chișinău a făcut azi poate cel mai bun meci al carierei.

Dezinhibată, deși de partea cealaltă a fileului se afla o jucătoare cu experiență, fostă sferfinalistă la Roland Garros, Bolsova a avut momente de tenis bun pe toată durata meciului, care au stopat orice tentativă a româncei de «escalada» în meci.

Condusă cu 2-5 în primul set, Sorana și-a găsit, timp de aproximativ 10-15 minute, tenisul său de prim rang. Românca a dictat ritmul punctelor, a reușit câteva scurte de efect și a egalat la 5.

Până la urmă, soarta setului s-a decis în tie-break. Foarte echilibrată și meticuloasă, Bolsova a preferat să stea în defensivă și să blocheze atacurile Soranei, iberica impunându-se până la urmă cu 7-5.

Setul secund avut un deznodământ aproape identic. Sorana a condus o singură dată, când a făcut break la 3-3, dar avantajul româncei s-a disipat rapid. Bolsova a fost de neatins în tie-break, pe care l-a câștigat cu 7-3, blocând drumul Soranei către turul III la Roland Garros.

Tot azi, Irina Begu (28 de ani, 116 WTA) s-a calificat în turul III de la Roland Garros după o revenire admirabilă reușită în meciul cu jucătoarea cehă Karolina Muchova, scor 1-6, 6-3, 6-4, după o încleștare de o oră și 56 de minute.  -Detalii AICI

Sorana Cîrstea - Aliona Bolsova 6-7 (5), 6-7 (3)

Desfășurarea liveTEXT a partidei

6-7, 6-7: Game, Set, Meci Bolsova: La fel ca în primul set, Bolsova se impune în tie-break, unde a fost mult mai lucidă și a anihilat cu brio orice intenție ofensivă a Soranei
6-6, Game Cîrstea: Deznodământul setului se va decide, la fel ca în primul set, în tie-break. Sorana Cîrstea a fost inspirată, a atras-o pe adversara sa la fileu în două rânduri și și-a adjudecat game-ul
5-6, Game Bolsova: Iberica e din nou puternică pe propriul serviciu și câștigă un game vital. Presiunea se mută din nou în terenul Soranei, care va servi pentru a rămâne în meci
5-5, Game Cîrstea: Ce game important câștigă Sorana Cîrstea, care revine de la 0-30 și egalează la 5!
4-5, Game Bolsova: Iberica se impune după un game disputat și e la un singur game de câștigarea partidei. Sorana va sevi în momentele imediat următoare pentru a rămâne în meci
4-4, Break Bolsova: Sorana nu confirmă break-ul și își pierde serviciul deși a fost la un pas să se distanțeze la 5-3. Românca e lipsită de incisivitate în momentele de maximă încărcătură ale game-urilor
4-3, Break Cîrstea! Sorana se impune pe serviciul adversarei sale la cea de-a patra minge de break avută și trece în avantaj pentru prima oară în acest set
3-3, Game Cîrstea: Sorana e ajutată de banda fileului și egalează la trei. Trebuie să forțeze acum pentru a rupe echilibrul în setul secund
2-3, Game Bolsova: Marile probleme ale Soraneî Cîrstea sunt însă la retur. Bolsova servește foarte bine, o scoate pe româncă în exterior, avantaj care o ajută pe iberică să câștige punctele cu multă ușurință
2-2, Game Cîrstea: Jucătoarea noastră încearcă din răsputeri să echilibreze soarta partidei, iar jocul etalat în acest game îi poate da speranțe Soranei. Românca a atacat în permanență și și-a adjudecat game-ul la zero
1-2, Game Bolsova: Sorana nu reușește să-și regleze jocul și pierde foarte multe mingi ușoare din cauza greșelilor neforțate. Bolsova își adjudecă un  game în care a profitat din plin de erorile româncei
1-1, Game Cîrstea: Sorana contracarează cu un game solid reușit la serviciu. Românca egalează situația în setul secund, scorul e egal acum, 1-1
0-1, Game Bolsova: Iberica începe setul secund fără probleme, impunându-se la zero pe propriul serviciu!
  A început setul secund, cu Bolsova la serviciu
⇒ Set Bolsova: Jucătoarea iberică își adjudecă primul set după un tie-break câștigat cu 7-5.  Sorana a început bine, a condus cu 3-1, dar Bolsova s-a apărat extraordinar și nu a mai greșit nicio minge,  găsind soluții spectaculoase de fiecare dată când românca apăsa pedala de accelerație.

6-6, Break Cîrstea: Continuă sarabanda break-urilor! Sorana face re-break și trimite setul în tie-break
5-6, Break Bolsova: Românca rămâne fără resurse într-un moment important al partidei și îi oferă din nou șansa ibericei să închidă primul set. Sorana și-a pierdut serviciul la 15, într-un game în care ostilitățile au fost dictate doar de Bolsova
5-5, Break Cîrstea: Revenire de senzație izbutită de Sorana Cîrstea, care găsește câteva retururi de excepție și egalează la 5, după ce acum câteva minute avea de recuperat trei game-uri
4-5, Game Cîrstea: Românca face cel mai solid game pe propriul serviciu din acest meci și se apropie periculos de Bolsova. Sorana a încheiat game-ul cu o scurtă de efect, la care Bolsova n-a găsit răspuns.
3-5, Break Cîrstea: Sorana joacă mai bine decât în precedentele game-uri și reușește primul său break din meci. Va servi în minutele ce urmează pentru a rămâne în prima manșă
2-5, Break Bolsova: Sorana Cîrstea nu se regăsește și își pierde serviciul la 0. Iberica are acum două break-uri în față și va servi pentru a închide primul set
2-4, Game Bolsova: Iberica rămâne de neatins pe propriul serciciu. Bolsova a servit plasat, iar retururile Soranei nu au avut profunzimea necesară pentru  a produce daune
2-3, Game Cîrstea: Sorana rămâne aproape! Românca face un game extrem de solid pe propriul serviciu, încheie meciul la fileu, în ofensivă, și se apropie la un singur game de Bolsova
1-3, Game Bolsova: Jucătoarea din Spania își face serviciul fără probleme, la zero, și se distanțează în primul set
1-2, Game Cîrstea: Sorana încearcă să treacă peste începutul dificl de meci și izbutește să câștige primul său game din meci. Românca a lovit mai agresiv și și-a plasat mai bine loviturile, împingând-o pe Bolsova în spatele liniei de fund
0-2, Game Bolsova: Sorana încearcă să etaleze un joc mai ofensiv, dar atacurile ei sunt lipsite de intensitate. Bolsova stă bine în defensivă și speculează jocul ezitant al româncei
0-1, Break Bolsova: Iberica returnează excelent și câștigă pe serviciul Soranei în primul game al partidei
A început meciul, Sorana se află la serviciu!
⇒ Jucătoarele au ieșit la încălzire, iar meciul va începe în scurt timp!

Vezi și: Cine e Alona Bolsov, moldoveanca ce are viața desenată pe piele! Viitoarea adversară a Soranei Cîrstea e plină de tatuaje » Ce semnifică fiecare