SPORTURI  »  TENIS  »  WTA MIAMI

VIDEO Sorana Cîrstea a eliminat-o pe Karolina Muchova și e în „optimi” la Miami » Procentaje ireale în setul secund + următoarea adversară

Sorana Cîrstea (32 de ani, 74 WTA) a învins-o pe cehoaica Karolina Muchova (26 de ani, 55 WTA), scor 7-5, 6-1, și s-a calificat în optimile de finală ale turneului de la Miami.

Articol de - Publicat duminica, 26 martie 2023 21:13 / Actualizat duminica, 26 martie 2023 21:18

• În optimile de finală, Sorana va înfrunta tot o cehoaică, pe Marketa Vondrousova (103 WTA).

În turul precedent de la Miami, sportiva „tricoloră” i-a administrat un nou eșec franțuzoaicei Caroline Garcia, deținătoarea trofeului la Turneul Campioanelor, iar astăzi a dat dovadă de o reziliență deosebită.

ISTORIC! La prima ei participare, Rapid s-a calificat în „sferturile” Ligii cu un gol marcat în ultimele 15 secunde cu Krim Ljubljana » Programul complet
Liga Campionilor

Sorana Cîrstea a răsturnat calculele hârtiei la WTA Miami

Încurajată de precedentele înfruntări directe, două victorii, și de părerea bookmakerilor, cotă 1,35 la victorie, Muchova a început mai bine. S-a desprins la 3-1, pe fondul unui joc sigur din spatele terenului.

Sorana a redus numărul erorilor neforțate, a făcut pasul în ofensivă și a întors soarta primului set, 7-5, în 52 de minute.

Actul secund a fost unul fără istoric. Reprezentanta României a servit magistral, o frecvență de 86% a primei mingi și 100% raliuri câștigate cu a doua minge!

96.955 de dolariși 120 de puncte în clasamentul WTA primește Sorana Cîrstea pentru calificarea în optimi la Miami

Muchova a aruncat prosopul. Resemnată, a greșit tot mai des, și s-a recunoscut învinsă după o luptă de o oră și jumătate.

FINAL » Sorana Cîrstea - Karolina Muchova 7-5, 6-1

Sorana Cîrstea s-a calificat în optimile de la Miami!
5-1, Break Cîrstea: Muchova nu mai găsește nicio soluție. Sorana e pe tot terenul și se desprinde.
4-1, Game Cîrstea: Sorana a confirmat break-ul.
3-1, Break Cîrstea: Sorana se desprinde și în setul secund.
A început setul secund!

7-5, Break și Set Cîrstea: Sorana își adjudecă primul act după 52 de minute de luptă.
6-5, Game Cîrstea: Sorana controlează aceste momente ale meciului.
3-4, Break Muchova: Sorana încearcă un backhand în lung de linie, dar trimite puțin afară.
3-3, Break Cîrstea: Sorana face tot mai des pasul în față, deschide unghiurile bine cu lovitura de dreapta și egalează.
2-3, Game Cîrstea: Primul serviciu o scoate pe româncă din impas.
1-3, Game Muchova: Sorana este agresivă, dar Muchova joacă la un nivel excelent.
0-1, Break Muchova: Sorana greșește mult în debutul înfruntării.
A început meciul. Sorana Cîrstea servește prima.

Karolina Muchova / FOTO: Imago

Laude pentru Sorana Cîrstea » „Are unele dintre cele mai curate lovituri”

Jaqueline Cristian zâmbește în Mallorca » Titlu și salt de 30 de locuri în clasamentul mondial