SPORTURI  »  TENIS  »  INDIAN WELLS

În „sferturi” la Indian Wells, Sorana Cîrstea a dezvăluit secretul: „Lui îi datorez forma bună”

Sorana Cîrstea a trecut de Caroline Garcia în turul 3 la Indian Wells/ foto Imago Images +6   FOTO

Articol de - Publicat miercuri, 15 martie 2023 10:01 / Actualizat miercuri, 15 martie 2023 10:33

Sorana Cîrstea (32 de ani, locul 83 WTA) a obținut o victorie mare în această noapte, la Indian Wells, unde a trecut de Caroline Garcia (29 de ani, 5 WTA), scor 6-4, 4-6, 7-5.  După meci, sportiva din România a dezvăluit secretul formei din acest sezon.

• Sorana Cîrstea o va înfrunta în sferturi pe Iga Swiatek în dimineața zilei de joi, 16 martie, la o oră care va fi anunțată ulterior de organizatori
  • Meciurile de la Indian Wells 2023 sunt transmise la TV în România de DigiSport.

Sorana a declarat că rezultatele din acest an se datorează noii colaborări cu antrenorul Thomas Johansson, fost număr 7 ATP. Cei doi au început să lucreze împreună din octombrie 2022, după ce Sorana își încheiase sezonul.

Thomas Johansson, antrenorul Soranei Cîrstea/ foto Imago Images
Sorana Cîrstea, Indian Wells 2023/ foto Imago Images
+2 FOTO

Sorana Cîrstea a dezvăluit secretul rezultatelor din acest sezon: „Lui îi datorez forma bună”

„Am început să mă pregătesc cu Thomas Johansson în pre-sezon și am simțit că joc din ce în ce mai bine, chiar dacă rezultatele din ianuarie și februarie nu a fost tocmai bună. E un antrenor excepțional și lui îi datorez forma bună”, a declarat Sorana Cîrstea după meciul cu Garcia.

Apoi, ea i-a lăudat pe fanii români care au încurajat-o de la începutul Indian Wells: „E impresionant să am acest sprijin atât de departe de casă. Au fost alături de mine și vreau să le mulțumesc. Mă simt extraordinar atunci când am parte de o asemenea atmosferă. Fanii români au fost incredibili, victoria a venit și datorită lor”.

Iga Swiatek, despre meciul cu Sorana Cîrstea din sferturile Indian Wells: „Am văzut la antrenamente ce poate”

O jucătoare din Ucraina acuză: „Am avut un atac de panică după discuția cu șeful WTA. Am fost complet șocată”