SPORTURI  »  TENIS  »  TURNEUL DE LA STUTTGART

Specialiștii au explicat unde s-a făcut diferența » De ce s-a impus Simona Halep în fața Garbinei Muguruza

Articol de GSP - Publicat joi, 23 aprilie 2015 09:50

Simona Halep a ajuns în "sferturile" turneului de la Stuttgart după ce a învins-o pe Garbine Muguruza, scor 3-6, 6-1, 6-3.

După un început ezitant, în care a pierdut primul set, Halep a revenit și a cîștigat partida.

Specialiștii site-ului WTA au analizat prestația româncei din ultimele două seturi şi au explicat cum a reuşit a treia jucătoare a lumii să revină în meci:

"Simona Halep a avut un joc mult prea solid în seturile doi şi trei. Ea a avut trei lovituri cîștigătoare în plus față de greșelile neforțate, scorul fiind 12 la 9.

În schimb, jocul Muguruzei a fost din ce în ce mai ezitant! A avut 31 de greșeli neforțate în doar două seturi și doar 18 puncte direct cîștigătoare", au scris cei de la WTA.

BOOM economic într-un oraș din România » Investiție de 650 de milioane de euro: fabrica de anvelope se mută din Rusia