SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN

Stop joc » Irina Begu a fost învinsă în ”optimi” la Australian Open, după un meci încrîncenat cu Eugenie Bouchard

Articol de - Publicat duminica, 25 ianuarie 2015 00:00 / Actualizat duminica, 25 ianuarie 2015 05:05

Irina-Camelia Begu, locul 42 WTA, s-a oprit în "optimi" la Australian Open, după un duel aprins cu Eugenie Bouchard, favorita numărul 7 a turneului, scor 1-6, 7-5, 2-6.

Pentru Begu, partida a început abia după prima parte a celui de-al doilea set. Pînă atunci, românca a fost de nerecunoscut, departe de evoluţiile care au adus-o pînă în ” optimi”. Presiunea şi-a spus cuvîntul, iar Bouchard părea că va defila în drum spre următoarea rundă. Canadianca nu etala nici ea cel mai bun tenis, însă jocul ei era suficient pentru a face diferenţa.

La 3-0 pentru Bouchard în setul secund, Irina parcă s-a trezit din starea de letargie pe care o avusese pînă atunci. A urmat o revenire impresionantă la care adversara ei a avut replică abia după pierderea a cinci game-uri consecutive. Begu a insistat însă în continuare şi şi-a adjudecat setul secund, deşi Bouchard izbutise să egaleze la cinci.

Decisivul a fost la îndemînă favoritei numărul 7, care s-a distanţat încă din debut. Begu s-a chinuit să îşi cîştige punctele pe propriul serviciu şi n-a mai putut să mai pună mari probleme în privinţa victoriei. Parcursul rămîne însă unul remarcabil pentru Irina şi poate reprezenta punctul de pornire spre o aventură similară cu cea pe care o trăieşte Simona Halep.

Pentru prezenţa în ”optimi”, cea mai bună performanţă a carierei la un Grand Slam, Begu va primi 240 de puncte WTA şi un cec în valoare de 175.000 de dolari australieni, aproximativ 125.000 de euro.

Irina Begu - Eugenie Bouchard 1-6 7-5 2-6
SETUL III
2-6
Canadianca rezolvă simplu ultimul game al partidei şi obţine calificarea în ”sferturi”
2-5
Irina se precipită la serviciu şi greşeşte inexplicabil. Bouchard va servi pentru meci
2-4
Bouchard e de neoprit în acest moment pe propriul serviciu
2-3
Încă un game cîştigat cu emoţii de Begu, care e nevoită să se bată serios pentru a se ţine aproape de adversara ei
1-3
Bouchard serveşte foarte bine în continuare şi îşi menţine avansul de un break
1-2 Irina opreşte avîntul lui Bouchard şi cîştigă un game important, în ciuda evoluţiei oscilante
0-2
Canadianca revine la controlul partidei, însă Begu continuă să fie la înălţime
0-1 Bouchard începe bine setul trei. Irina obţinut două punct foarte bune pe propriul serviciu, dar n-a putut însă evita break-ul
SETUL II
7-5 Daaaaaaa! Irina insistă pe serviciul lui Bouchard, care greşeşte şi comite o dublă greşeală care trimite meciul în decisiv
6-5
Schimburile au devenit mai lungi şi mult mai spectaculoase. Se joacă la alt nivel faţă de primul set
5-5
Irina obţine două mingi de break, însă Bouchard gestionează bine situaţia şi egalează
5-4 Bouchard face ravagii pe serviciul Irinei, oprind seria de 5 game-uri consecutive. Presiunea continuă să fie pe umerii ei, urmînd să servească pentru a rămîne în meci
5-3 Irina e pe val! Un retur fabulos în lung de linie şi o serie de greşeli ale adversarei o aduc în postura de a servi pentru set
4-3 Încă un game disputat pe care Begu şi-l trece în cont, al patrulea consecutiv. Nivelul jocului ei a crescut semnificativ în ultimele minute. Pare că pentru ea abia acum a început meciul
3-3 Irina începe să îşi revină! Pare să îşi fi intrat în ritm, reuşind lovituri foarte bune pe serviciul lui Bouchard
2-3 Greu, dar Begu cîştigă două game-uri consecutive. Bouchard continuă să returneze însă foarte bine
1-3
Un game bun al Irinei, încheiat cu un excelent rever în lung de linie care îi aduce primul break în acest meci
0-3
Irina îşi pierde din nou serviciul! O statistică interesantă afişată de Eurosport: Begu avea o medie de 50% puncte cîştigate de pe linia de fund la Australian Open. Astăzi abia ajunge la 15%!
0-2 Bouchard continuă marşul spre sferturi cu un game alb obţinut fără prea mare opoziţie din partea lui Begu
0-1
Bouchard, oportunista perfectă! Favorita numărul şapte obţine a treia minge de break pe care o şi converteşte cu un lung de linie la care Irina nu mai poate ajunge

SETUL I
1-6 Irina începe să fie ceva mai agresivă în joc, dar e mult prea tîrziu pentru primul set, adjudecat de Bouchard
1-5
Serviciul o ajută pe Irina să cîştige primul game al acestui set
0-5 Cîteva greşelile şi din partea lui Bouchard, însă Irina nu profită de cele patru mingi de break pe care şi le procură
0-4 Irina greşeşte destul de mult în continuare şi nu pare intrată în meci deloc. Bouchard nu o menajează şi obţine şi al doilea break
0-3 Jucătoarea din Canada e foarte agresivă şi nu îi oferă prea multe şanse Irinei, care pare şi uşor afectată de miza partidei
0-2 Bouchard trece la controlul partidei şi obţine cu uşurinţă avantajul unui break
0-1 Început bun de meci pentru Irina, care şi-a procurat şi prima minge de break. Bouchard şi-a păstrat serviciul, în ciuda unor mici ezitări