SPORTURI  »  TENIS  »  WTA MONTREAL

Victorie importantă: Monica Niculescu, în sferuri pe tabloul de dublu de la Montreal

monica niculescu

Articol de GSP - Publicat miercuri, 18 august 2010 00:00

Monica Niculescu şi Shahar Peer (România/Israel) s-au calificat în sferurile de finală ale turneului Rogers Cup de la Montreal, turneu dotat cu premii în valoare de două milioane de dolari.

După ce au ajuns în sferturile de finală la turneul de Grand Slam de la Roland Garros, cele două sportive s-au reunit la competiţia din Canada. Niculescu şi Peer au obţinut o victorie importantă în faţa favoritelor patru, Yaroslava Shvedova/Vania King (KAZ/SUA), după ce au revenit de la scorul de 0-6, 0-1.

După o oră şi douăzeci de minute de joc, Monica şi Shahar s-au impus cu 0-6, 7-5, 10-7 şi urmează să joace cu cîştigătoarea din meciul Timea Bacsinzky/Tathiana Garbin (SUI/ITA) şi favoritele şase, chinezoicele Jie Zheng/Yung-Jan Chan.

Pentru performanţa obţinută, sportivele vor primi 225 puncte WTA şi 12.500 de dolari.