SPORTURI  »  TENIS  »  TURNEUL CAMPIOANELOR

VIDEO + FOTO Muguruza s-a impus în faţa nemţoaicei Kerber » Kvitova a cîştigat duelul cu Safarova

Articol de GSP - Publicat miercuri, 28 octombrie 2015 09:05

Astăzi s-a disputat a doua rundă de meciuri din Grupa Albă a Turneului Campioanelor.

Garbine Muguruza - Angelique Kerber

Muguruza, locul 3 WTA, şi-a respectat statutul de favorită a grupei şi a cîştigat şi al doilea meci din grupă, învingînd-o pe Kerber, locul 7 WTA, scor 6-4, 6-4.

Muguruza a controlat jocul şi a trecut pe primul loc în Grupa Albă, la prima ei prezenţă la Turneul Campioanelor.

Petra Kvitova - Lucie Safarova

În primul meci al zilei s-au întîlnit două cehoaice, Petra Kvitova, locul 5 WTA, ŞI Lucie Safarova, locul 9 WTA. Jucătoare mai bine clasată s-a impus în minimum de seturi, 7-5, 7-5.

În primul set, cele două au mers cap la cap, iar în ultimul game, Kvitova a făcut break-ul decisiv. În a doua parte, Safarova a condus cu 3-0, dar Kvitova a revenit spectaculos şi a avut şansă să facă 5-3, dar a pierdut mingea de break. În final, Kvtova a reuşit al break şi a cîştigat meciul.

9

Locul 2 din Grupa Albă va juca împotriva locului 1 din Grupa Roşie, iar locul 2 din Grupa Roşie va întîlni locul 1 din Grupa Albă.

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”