SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS

SIMONA HALEP - AMANDA ANISIMOVA 2-6, 4-6 // VIDEO+FOTO ANIHILATĂ! Simona Halep, eliminată în sferturi la Roland Garros, după un meci în care a fost dominată de Anisimova

Simona Halep - Amanda Anisimova // FOTO: Reuters +6   FOTO
Simona Halep - Amanda Anisimova // FOTO: Reuters

Articol de - Publicat joi, 06 iunie 2019 14:22

Simona Halep (27 de ani, 3 WTA) a fost eliminată în sferturile de finală ale turneului de la Roland Garros. Românca n-a avut nicio reacție în fața americancei de 17 ani Amanda Anisimova (17 ani, 51 WTA), care s-a impus în două seturi câștigate cu autoritate, scor 6-2, 6-4, după o oră și 8 minute de joc.

• Anisimova va evolua în semifinale contra lui Ashleigh Barty (8 WTA), care a învins-o în două seturi pe Madison Keys (14 WTA). Cealaltă semifinală le va pune față în față pe Johanna Konta (26 WTA) și Marketa Vondrousova (38 WTA).

A fost echilibru în primul set doar în primele 4 game-uri ale partidei, în care Halep și Anisimova și-au făcut cu ușurință serviciile.

Halep, greșeli în serie

De acolo a început însă «tăvălugul» americancei, care a jucat aproape fără greșeală. Anisimova a variat mult loviturile, alternând mingile agresive cu momentele în care a suprins-o pe Halep la fileu.

Forma bună a americancei, care nu pierduse niciun set la actuala ediție, a fost alimentată azi și de lipsa de reacție venită din cealaltă parte a fileului, unde campioana en-titre de la Roland Garros a fost aproape de nerecunoscut. Halep nu și-a găsit ritmul și a tratat cu pasivitate puținele momente de echilibru din meci.

Anisimova s-a impus în prima manșă cu 6-2, după doar 28 de minute.

simona halep11 +7 FOTO

Speranțele din setul secund s-au risipit rapid

Setul secund nu a adus revirimentul pe care fanii Simonei Halep îl așteptau. Nemiloasă, Anisimova și-a văzut de planul inițial de joc și, complet netulburată, s-a distanțat la 3-0. Au urmat mici semne de revenire ale jucătoarei noastre. Halep a făcut 3-1 și a avut în game-ul imediat următor două mingi de break, pe care le-a tratat însă cu multă ușurință.

Când totul părea pierdut, Halep a reușit o revenire spectaculoasă, în urma căreia a reușit să egaleze după ce a fost condusă cu 1-4. Românca a fost departe de forma ei obișnuită, însă răbdarea și experiența au ajutat-o să costruiască o revenire ce părea nesperată. Mai mult, Halep a avut o oportunitate de a trece în avantaj, dar Anisimova a rezistat și a mutat presiunea în terenul româncei.

Campioana de anul trecut a clacat pe propriul serviciu, iar Anisimova a reușit break-ul ce i-a adus calificarea în semifinale.

Simona Halep - Amanda Anisimova 2-6, 4-6

Desfășurarea liveTEXT a partidei

4-6, Break, Set, Meci Anisimova: Americanca forțează și reușește break-ul care îi aduce victoria!
4-5, Game Anisimova: Americanca întrerupe seria negativă și câștigă un game extrem de de disputat. Halep a început bine, a condus cu 15-0, dar Anisimova a jucat pefect și s-a distanțat la 40-15. A urmat o revenire formiadbilă a româncei, care și-a procurat și o minge de break, ratată însă. Anisimova și-a făcut până la urmă game-ul și va servi imediat pentru a rămâne în meci
4-4, Game Halep: Simona reintă în meci! Românca salvează o minge de break și reușește până la urmă să-și adjudece game-ul după o luptă formidabilă. Publicul e de partea jucătoarei noastre, căreia îi scandează acum numele la unison
3-4, Break Halep! După 54 de minute, jucătoarea noastră reușește primul său break din meci într-un moment vital! Anisimova a servit pentru a se distanța la 5-2, dar Halep a găsit resurse pentru a forța break-ul, proitând de un backhand trimis mult în afara terenului de americancă
2-4, Game Halep: Simona își face serviciul după momente de joc în care loviturile sale au avut mai multă intensitate. Urmează însă un game în care trebuie să forțeze pe serviciul adversarei sale
1-4, Game Anisimova: Americanca se apropie de victorie după ce a supraviețuit celui mai dificil game al partidei. Simona a avut două mingi de break, însă nu a fructificat niciuna, tratându-le pe ambele cu mult prea multă pasivitate. Anisimova  a rămas concentrată și a câștigat un punct de mare finețe, care o ajută să se distanțeze la 4-1. Situația jucătoarei noastre e una extrem de dificilă!
1-3, Game Halep: În sfârșit, Simona reușește să câștige primul game al său din setul secund. Românca a fost mult mai temperată, și-a calibrat mai bine loviturile, încercând din răsputeri să găsească soluții în fața jocului americancei
0-3, Game Anisimova: Halep e în continuare de nerecunoscut. Românca a avut șansa să preseze la 30-30, dar greșelile neforțate au persistat în jocul său. Fără să depună vreun efort considerabil, americanca se distanțează l 3-0
0-2, Break Anisimova: Americanca etalează un joc extrem de inteligent și face break și în setul secund. Anisimova a revenit de la 15-40 și a reușit o serie de lovituri cu care a năucit-o pe Halep
0-1, Game Anisimova: Americanca se impune fără probleme în primul game al setului secund, la zero. Degringolada din jocul Simonei pare să continue și în cea de-a doua secvență a partidei

⇒  A început setul secund, cu Anisimova la serviciu!

simona halep 1 +7 FOTO

2-6, Break, Set Anisimova: Americanca își trece în cont, total meritat, primul set. Anisimova a fructificat cea de-a treia minge de set avută, după ce a găsit un pasing shot elegant la un atac lipsit de consistență al româncei

2-5, Game Anisimova: Americanca trece rapid peste unele momente de crispare apărute în jocul său. Halep a revenit de la 15-40, a avut o minge de break, irosită însă după o nouă greșeală neforțată, iar Anisimova se desprinde în primul set. Halep urmează să servească cu mingi noi pentru a rămâne în primul set
2-4, Break Anisimova: Primul break al partidei vine în game-ul 6. Simona a fost extrem de pasivă, a greșit mingi ușoare, facilitând și mai mult misiunea americancei. Anisimova continuă să lovească agresiv și s-o pună în dificultate pe jucătoarea noastră
2-3, Game Anisimova: Americanca revine în avantaj după ce și-a câștigat serviciul cu multă ușurință. Adversara Simonei lovește agresiv, variază inteligent jocul și rupe ritmul cu scurte la care Halep nu are deocamdată răspuns.
2-2, Game Halep: Egalitate la doi, după un nou game în care Simona Halep a fost 100% concentrată și nu a lăsat-o pe Anisimova să-i pună probleme. Românca s-a impus la 30, terminând game-ul cu un serviciu puternic
1-2, Game Anisimova: Americanca joacă fără inhibiții și nu se lasă intimidată de experiența net superioară a Simonei Halep. Amanda a reușit un game fără probleme pe propriul serviciu, unul câștigat la zero, în care ea a fost cea care a dictat rimtul punctelor. Halep are în mod cert o misiune mult mai dificilă decât în precedentele partide, câștigate cu ușurință cu Lesia Tsurenko și Iga Swiatek.
1-1, Game Halep: Simona contracarează cu un game solid reușit în primul său game al partidei. Românca a variat inspirat loviturile și a fost extrem de agresivă, terminând game-ul cu un forehand nemilos reușit în zona fileului
0-1, Game Anisimova: Primul game al partidei e câștigat cu destul de multă lejeritate de americancă. Anisimova a profitat de greșelile neforțate ale Simonei Halep, care a părut incomodată de mingile lungi trimise de adversara sa. Românca a trimis în fileu câteva lovituri ce păreau ușoare

⇒ A început partida. Amanda Anisimova se află la serviciu!
 Cele două jucătoare au ieșit acum la încălzire, iar meciul va începe în scurt timp

⇒ Sunt 17 grade acum la Paris, iar vântul bate cu 1o km/h, cerul fiind parțial înnorat. Precipitații sunt așteptate în capitala Franței în jurul orei 15:00, ora României

Simona Halep, avertisment de la Mats Wilander: „Anisimova nu are 17 ani!”