SPORTURI  »  TENIS  »  US OPEN

Simona Halep a eliminat-o la US Open pe cîştigătoarea de la Roland Garros

Simona Halep a eliminat-o pe Na Li la US Open
Simona Halep a eliminat-o pe Na Li la US Open

Articol de GSP - Publicat miercuri, 31 august 2011 00:00 / Actualizat miercuri, 31 august 2011 11:24

Simona Halep a oferit marea surpriză a zilei de ieri la US Open, eliminînd-o pe o chinezoaica Na Li, deţinătoarea trofeului la Roland Garros şi favorită nr. 6 la New York, 6-2, 7-5.

Într-o partidă care a durat peste o oră şi jumătate, 33 de minute primul set şi 61 de minute cel de-al doilea, românca noastră în vîrstă de 19 ani a reuşit să se impună într-o manieră de mare campioană, comiţînd doar 19 greşeli neforţate, spre deosebire de adversara ei, care a comis nu mai puţin de 54.

Halep a făcut ce a vrut cu chinezoaica în primul set, pe care l-a cîştigat cu 6-2. Na Li a avut o tresărire de orgoliu în cel de-al doilea, în care a reuşit trei game-uri la rînd şi a preluat conducerea cu 5-4. Simona a revenit în forţă şi a cîştigat într-un final cu 7 la 5, obţinînd astfel cea mai mare victorie din cariera sa.

Pentru Simona Halep este prima victorie la o jucătoare din Top 10 WTA.

Succesul Simonei vine după cel al Alexandrei Dulgheru, care a trecut de Petra Kvitova, a cincea favorită la US Open şi cîştigătoare la Wimbledon. Din păcate, o altă jucătoare româncă, Irina Begu, a fost eliminată de italianca Roberta Vinci.

În schimb, perechea Horia Tecău/Robert Lindstedt (Rom/Sue), cap de serie numărul 7, s-a calificat, miercuri, în turul doi la dublu. Tecău şi Lindstedt au trecut în runda inaugurală de cuplul american Bradley Klahn/David Martin, scor 6-4, 6-4. În turul doi, cei doi vor juca în compania perechii învingătoare din meciul dintre Ivan Dodig/Bernard Tomici (Cro/Aus) - Pablo Andujar/Daniel Gimeno-Traver (Spa).

Citește și:
Noul primar general al Bucureștiului s-a pronunțat în războiul Steaua - FCSB: „Echipa aia din Berceni...”
Superliga
Noul primar general al Bucureștiului s-a pronunțat în războiul Steaua - FCSB: „Echipa aia din Berceni...”
De pe primul loc în clasamentul marcatoarelor, Sorina Grozav anunță: „Anul viitor, la noi acasă...”
Handbal
De pe primul loc în clasamentul marcatoarelor, Sorina Grozav anunță: „Anul viitor, la noi acasă...”
Usturător! Câte voturi a luat Gigi Nețoiu la Primăria Capitalei: depășit până și de un candidat retras din cursă!
Diverse
Usturător! Câte voturi a luat Gigi Nețoiu la Primăria Capitalei: depășit până și de un candidat retras din cursă!
Ungaria a clacat în finalul meciului cu Danemarca! Ce urmează pentru cele două la Campionatul Mondial de handbal
Handbal
Ungaria a clacat în finalul meciului cu Danemarca! Ce urmează pentru cele două la Campionatul Mondial de handbal
FOTO Lanț celebru de restaurante intră în România
Profit.ro
FOTO Lanț celebru de restaurante intră în România
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Soluția de urgență? Un fost mare internațional, pregătit să-i ia locul lui Arne Slot la Liverpool

Louis Munteanu, INTERZIS la interviu?! » Iuliu Mureșan a intervenit în direct și a explicat ce s-a întâmplat după meci


Comentarii (13)
nttflox
nttflox  •  01 Septembrie 2011, 00:53
Postat de iwentvs pe 31 August 2011, 09:42

Este un moment extraordinar al tenisului feminin romanesc, pe fondul unei crize la nivel international. Castigatoarele ultimelor doua turnee de mare slem au fost invinse de doua jucatoare necotate drept cap de serie - ambele romance!!! Felicitari Alexandra si Simona! Mult succes mai departe, ambele au cale deschisa pana in sferturi cand Simona o poate intalni pe Wozniacki iar Alexandra pe Sarapova. Felicitari inca o data!

Vise taica, alea doua s-au batut singure... 50+ de greseli nefortate, le bateam si eu asa.

xstream
xstream  •  31 August 2011, 21:09
Postat de nutifanroger pe 31 August 2011, 10:49

super rezultate, numai ca e asa o boala la mai toti jucatorii si jucatoarele de pe aceste locuri - 50, 60, - care dupa o mare victorie la jucatori mari, de top, in urmatorul tur fac un meci mult mai slab si pierd lamentabil, chiar daca ar trebui sa profite de culoarul bun pe care si-l creeaza prin eliminarea favoritului sa speram ca nu e cazul si fetele vor ajunge departe in turneu succes

poate va fi diferit!

xstream
xstream  •  31 August 2011, 21:07

bravo simona! tine o tot asa! si vei ajnge departe!

Vezi toate comentariile (13)
Comentează
Close