INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  GRUPA G

Şahtior a pierdut 0-2 acasă cu FC Porto şi a rămas fără victorie în 5 etape Afară din Europa

Raț (dreapta) privește resemnat bucuria lusitanilor. FOTO Reuters
Raț (dreapta) privește resemnat bucuria lusitanilor. FOTO Reuters

Articol de GSP - Publicat joi, 24 noiembrie 2011 00:00 / Actualizat joi, 24 noiembrie 2011 00:37

Echipa pregătită de Mircea Lucescu a ratat ”optimile”, dar şi şansa de a trece în Europa League, fiind codaşa grupei. Integralist, Raţ a dat autogol

Şahtior - Porto   0-2
Au marcat: Hulk '80 VIDEO, Rat (ag.) '90 VIDEO

Şahtior părăseşte ruşinos actuala ediţie a cupelor europene. Învinsă şi de FC Porto, 0-2 chiar la Doneţk, formaţia condusă de Mircea Lucescu nu numai că nu va continua în Ligă, dar a ratat şi locul 3, de trecere în Europa League. Cu două puncte în 5 etape, rămîne codaşa grupei!

"Minerii" primiseră prima veste proastă chiar înainte de a începe duelul cu lusitanii. Celălalt meci din serie, Zenit - Apoel Nicosia, se încheiase 0-0, barîndu-le drumul spre "optimi". Au încercat să treacă peste acest necaz, dorind să arate că pot rezista loviturii şi să lupte pentru victoria ce i-ar fi menţinut vii pentru EL. Le-a lipsit însă luciditatea, uneori şi şansa, cum a fost la bara lui Fernandinho (73).
O clipă de neatenţie i-a costat. Lansat de Moutinho, Hulk a pătruns printre "centralii" Şahtiorului şi a înscris printre picioarele portarului Ribka (79). Dezastrul l-a întregit Raţ, altfel bun, care a deviat în proprie poartă (90) şutul tare expediat de Maicon. Iar ucrainenii spun "adio" Europei după ce sezonul trecut au ajuns pînă în "sferturile" Ligii.

"Eram favoriţi, dar traseul în grupă a fost mult mai greu decît ne-am imaginat"
Mircea Lucescu, antrenor Şahtior

Citește și:
Starea lui Mircea Lucescu s-a înrăutățit! A fost mutat la Terapie Intensivă + Familia antrenorului a fost la Spitalul Universitar
Nationala
Starea lui Mircea Lucescu s-a înrăutățit! A fost mutat la Terapie Intensivă + Familia antrenorului a fost la Spitalul Universitar
Andreea Bălan și Simona Halep au atras atenția la finala Țiriac Open 2026! În ce ținute și-au făcut apariția
Tenis
Andreea Bălan și Simona Halep au atras atenția la finala Țiriac Open 2026! În ce ținute și-au făcut apariția
Dacia lansează un nou model în vară, la doar 6.000 de euro » De 20 de ani nu a mai existat așa ceva
Noutati auto
Dacia lansează un nou model în vară, la doar 6.000 de euro » De 20 de ani nu a mai existat așa ceva
La 5 zile după calificarea la Mondial, jucătorii încă sărbătoresc cu zeci de mii de oameni pe străzi! Plângere oficială la FIFA: „Federația i-a blocat acolo!”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
La 5 zile după calificarea la Mondial, jucătorii încă sărbătoresc cu zeci de mii de oameni pe străzi! Plângere oficială la FIFA: „Federația i-a blocat acolo!”
FOTO Germanii compară Dacia Sandero Stepway cu Audi Q2. „Merită diferența de 20.000 de euro?”
Profit.ro
FOTO Germanii compară Dacia Sandero Stepway cu Audi Q2. „Merită diferența de 20.000 de euro?”
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

AI UN PONT? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Abuzuri în lanț: „Monica Iacob-Ridzi a cerut să trântească finala pentru fiica ei!” + Înregistrare audio ȘOCANTĂ cu soțul-primar: „Ce p*** mea îi trebuie competiție?”

Gluma lui Gabi Torje, după ce l-a văzut pe Ilie Bolojan la câțiva metri de el: „Nu știu dacă am voie să spun”


Comentarii (5)
lukasoil3
lukasoil3  •  24 Noiembrie 2011, 11:04

...eu cred ca arbitrii i-au furat calificarea Lucescului

submarina
submarina  •  24 Noiembrie 2011, 08:51

Nu poti avea mari pretentii in asa competitie precum e UCL jucand intr-un campionat mediocru, Mircea lucescu a facut mai mult de cat e posibil in asemenea conditii, a facut-o pe Sahtior vestita in Europa, greseala lui e ca a intarziat cu plecarea de acolo...din pacate Rat traverseaza o perioada grea din cariera, pacat ca si putinii jucatori pe care ii avem la nationala nu dau randament, iar din urma nu prea ne navalesc noi talente...

chiramihai
chiramihai  •  24 Noiembrie 2011, 08:47
Postat de vataselu pe 24 Noiembrie 2011, 02:17

ce fata avea rat e daramat saracu daca vrea sa mai joace vreodata fotbal ar trebui sa plece de la batranu ala senil .. de la meciu cu barca nici la nationala numai joaca cum trebuie

Senile sunt oile ciobanului....sau mai bine zis capiate :)))))

Vezi toate comentariile (5)
Comentează