FOTBAL  »  NATIONALA  »  SERBIA - ROMÂNIA 2-2

Note GSP: Trei "tricolori" au avut o prestație dezamăgitoare în remiza cu Serbia » Un român a fost omul meciului

Articol de GSP - Publicat marti, 11 septembrie 2018 08:50

România a remizat cu Serbia, 2-2, în al doilea meci din Liga Națiunilor, după ce sârbii au condus cu 1-0 și cu 2-1.

Naționala antrenată de Cosmin Contra a făcut o repriză a doua excelentă, iar pe final a avut șansa de a câștiga, Mitriță ratând o ocazie mare în minutul 90.

Cel mai bun jucător al meciului a fost mijlocașul Nicolae Stanciu, care a marcat golul de 1-1, din penalty, și a centrat pentru golul de 2-2 marcat de Țucudean. Stanciu a avut o prestație excelentă și a primit nota 9 din partea Gazetei Sporturilor. O evoluție apreciată a avut și Alex Chipciu, care a fost notat cu 8.

Cei mai slabi "tricolori" au fost fundașii Cristi Manea și Nicușor Bancu și mijlocașul Paul Anton. Aceștia au pierdut multe dueluri și au fost notați cu 4. Selecționerul Cosmin Contra a primit nota 7, în timp ce Mladen Krstajici a luat 5.

932973 clipboard01

clipboard012

• Următorul meci al României va fi pe 11 octombrie, contra Lituaniei, în deplasare.

CONTEXT: În funcție de rezultatele obținute în Liga Națiunilor, România poate intra într-o urnă mai bună la tragerea la sorți pentru preliminariile EURO 2020. În plus, dacă nu se califică din preliminariile clasice la EURO 2020, “tricolorii” mai pot avea o șansă la play-off, dar trebuie mai întâi să termine măcar pe locul 2 în Liga Națiunilor, dintr-o grupă cu Serbia, Muntenegru și Lituania. Citește AICI ghidul complet al Ligii Națiunilor!

clipboard02

FCSB a pus ochii pe 4 jucători de la Dinamo: „Mi-au plăcut foarte mult” » Politic NU e printre ei

Ironia sorții » Fostul jucător de la FCSB, la un pas să semneze chiar cu echipa care l-a retrogradat!

„Există prietenie în tenis?” » Sorana Cîrstea, răspuns tranșant: „Am o poveste care va face deliciul, că e cu Simona Halep”