SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS 2021

FOTO Maria Sakkari a zdrobit finalista de anul trecut și transformă Roland Garros 2021 în ediția recordurilor » 6 jucătoare, calificate în premieră în „sferturile” unui Grand Slam

Maria Sakkari (25 de ani, 18 WTA) a învins-o fără emoții pe Sofia Kenin (22 de ani, 5 WTA), scor 6-1, 6-3, și s-a calificat în sferturile de finală de la Roland Garros 2021.

Articol de GSP - Publicat luni, 07 iunie 2021 19:26 / Actualizat luni, 07 iunie 2021 19:26

Sofia Kenin, finalistă anul trecut pe zgura pariziană, a fost dominată din toate punctele de vedere. Sakkari a fost letală pe primul serviciu, câștigând 84% dintre puncte, a trimis 4 ași și a pus presiune constantă pe sportiva din Statele Unite ale Americii.

Maria Sakkari, în „sferturi” la Roland Garros

Sakkari, una dintre cele mai puternice jucătoare din circuit, a impresionat astăzi și prin siguranță. A comis doar 15 erori neforțate, față de 32 ale adversarei, și a închis partida în 69 de minute.

+3 FOTO

Sakkari ajunge în premieră în sferturile unui turneu de Grand Slam și devine prima jucătoare din Grecia calificată într-o fază atât de avansată. În turul următor, Maria va juca împotriva învingătoarei din duelul Marta Kostyuk (81 WTA) - Iga Swiatek (9 WTA).

Record în era Open: 6 jucătoare calificate în premieră în „sferturi”

Roland Garros 2021 este turneul surprizelor. Șase dintre cele 8 sfertfinaliste au ajuns în premieră în această fază a unei competiții de Grand Slam. Precedentul record, de 5 debutante, data de la Roland Garros 2001: Francesca Schiavone, Kim Clijsters, Petra Mandula, Lina Krasnoroutskaya, Justine Henin.

Cine sunt jucătoarele calificate în premieră în „sferturile” unui turneu de Grand Slam:

• Tamara Zidansek
  • Paula Badosa
  • Elena Rybakina
  • Barbora Krejcikova
  • Coco Gauff
  • Maria Sakkari

Ucraineanca Marta Kostyuk (81 WTA) s-ar putea înscrie și ea pe listă și ar duce lista jucătoarelor aflate în premieră în „sferturi” la 7, dacă o învinge în această seară pe campioana en-titre Iga Swiatek (9 WTA). Dacă s-ar întâmplat asta, singura „supraviețuitoare” ar fi Anastasia Pavlyuchenkova (32 WTA).

Sorana Cîrstea, primele explicații pentru eliminarea de la Roland Garros: „3 greșeli pe care nu le fac”

Coco Gauff, în sferturi la Roland Garros la doar 17 ani! Victorie categorică cu Ons Jabeur

Comeback neașteptat! Cristi Balaj semnează și va fi noul președinte al clubului din Superliga