SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS

Emma Răducanu, luată în colimator de o legendă a tenisului: „Este inacceptabil!”

Emma Răducanu
Foto: Imago
Emma Răducanu Foto: Imago

Articol de GSP - Publicat joi, 26 mai 2022 13:51 / Actualizat joi, 26 mai 2022 14:26

John McEnroe (63 de ani), fost lider ATP și septuplu câștigător de Grand Slam la individual, a găsit explicațiile pentru care Emma Răducanu (19 ani, 12 WTA) nu se regăsește în acest sezon.

Sportiva cu origini românești, dar care reprezintă Marea Britanie, a avut parte de un meci extrem de dificil la Roland Garros, în turul 2. Emma a fost eliminată de bielorusa Aliaksandra Sasnovich (47 WTA, 28 de ani), la capătul unui duel de 2 ore și 6 minute.

Fostul campion din Liga 1 a ajuns frizer la 33 de ani: „Stau noaptea în pat și mă bușește plânsul”
GSP LIVE
Fostul campion din Liga 1 a ajuns frizer la 33 de ani: „Stau noaptea în pat și mă bușește plânsul”

John McEnroe, explicații pentru jocul modest prestat de Emma Răducanu

„Anul trecut, la Wimbledon, nu a reușit să termine un meci din cauza stresului, iar acest lucru a ajuns să fie o problemă prea mare pentru ea. Apoi a făcut ceva ce nimeni nu a mai făcut vreodată, în 150 de ani de tenis, a câștigat un Grand Slam venind din calificări. 

Când reușești așa ceva, e normal să apară o presiune uriașă. Toată lumea are acuma așteptări de la ea, dar această presiune a copleșit-o.  

În plus, a schimbat antrenorii de trei, patru sau cinci ori, ceea ce e inacceptabil pentru cineva care tocmai a câștigat un Grand Slam. Este într-o poziție dificilă, pentru că se așteaptă multe de la ea și nu știm dacă se simte confortabil cu oamenii din jurul ei. 

Sincer, dacă eu aș fi câștigat US Open după ce aș fi venit din calificări, nu mi-aș fi schimbat antrenorul, cel puțin nu în sezonul următor, așa că nu înțeleg decizia luată de Emma. 

Pentru niciun jucător nu e bună această rotație permanentă a antrenorilor, cu atât mai puțin pentru o jucătoare aflată abia la începutul carierei”, a declarat John McEnroe pentru Eurosport. 

Citește și alte știri despre tenis:

Bianca Andreescu, declarație de dragoste pentru România după eliminarea de la Roland Garros

VIDEO Rafael Nadal a ajuns la borna 300, după victoria din turul II de la Roland Garros » Cu cine joacă mai departe

Citește și:
ȘOC la FRF, după dezvăluirile Gazetei » Răzvan Burleanu își dă afară „mâna dreaptă”
Superliga
ȘOC la FRF, după dezvăluirile Gazetei » Răzvan Burleanu își dă afară „mâna dreaptă”
Imagini de la casa unde a copilărit Ion Țiriac: „La început am făcut foame mare. Și nu mint!”
Special
Imagini de la casa unde a copilărit Ion Țiriac: „La început am făcut foame mare. Și nu mint!”
Două cutremure masive au devastat Venezuela » Imagini înfiorătoare de pe stadioane: meciuri oprite de urgență
Stiri extrasport
Două cutremure masive au devastat Venezuela » Imagini înfiorătoare de pe stadioane: meciuri oprite de urgență
Scandal MONDIAL! Jurgen Klopp a părăsit interviul când i s-a pus întrebarea
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Scandal MONDIAL! Jurgen Klopp a părăsit interviul când i s-a pus întrebarea
FOTO Stațiune din România revitalizată. Investiții de aproape 47 de milioane de lei
Profit.ro
FOTO Stațiune din România revitalizată. Investiții de aproape 47 de milioane de lei
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (1)
267890
267890  •  26 Mai 2022, 16:08

Tot respectul pentru dl McEnroe.

Vezi toate comentariile (1)
Comentează