GSP SPECIAL  »  PARIURI SPORTIVE  »  

Manchester United - Glasgow Rangers: Trupa de pe Old Trafford joacă azi în singura competiție în care e neînvinsă în acest sezon

Articol de - Publicat joi, 23 ianuarie 2025 15:22 / Actualizat joi, 23 ianuarie 2025 15:22

Chiar dacă în campionatul intern nu o duce deloc bine, United e pe o poziție favorabilă în Europa League. Cu două etape înaintea încheierii fazei ligii, trupa de pe Old Trafford ocupă poziția a șaptea, având 12 puncte. Rangers, adversarul de azi, e pe locul 8, cu 11 puncte.

La fel ca și în Liga Campionilor, primele opt clasate au parte de un tur mai puțin în fazele eliminatorii, iar „diavolii” ar avea astfel ocazia să dispute două meciuri mai puțin, lucru care ar mai aerisi programul competițional foarte încărcat. Evident, și Rangers ar avea aceleași beneficii, însă scoțienii sunt într-o postură mai relaxată în competiția internă, acolo unde ocupă locul 2. După 23 de etape, aceștia sunt la 13 puncte în urma liderului Celtic, formație care nu dă semne că ar slăbi ritmul. Până acum, ocupanta locului 1 din Premiership a suferit o singură înfrângere și a remizat în trei rânduri. De asemenea, echipa la care activează Ianis Hagi e la 10 puncte peste Dundee United, ocupanta poziției a treia. Cum șansele de a mai rămâne în lupta pentru titlu sunt minime, Rangers nu are griji deosebite în privința programului competițional.

Momentan, trupa lui Philippe Clement vine după șapte partide consecutive în care nu a cunoscut gustul înfrângerii, însă trei dintre acestea s-au terminat la egalitate. În weekend, Rangers a trecut cu 5-0 de Fraserburg în 16-zecimile de finală ale Cupei Scoției.

Manchester United, pe de altă parte, se prezintă cu o piatră de moară atârnată la gât. În ultima etapă a pierdut pe teren propriu cu Brighton, 1-3, iar acest rezultat a confirmat, încă o dată, că situația de pe Old Trafford e una extrem de complicată. După cele 22 de runde ale ediției curente din Premier League, elevii lui Ruben Amorim au doar 7 victorii și 5 egaluri și ocupă locul 13. În cele mai recente șase etape, aceștia au pierdut de patru ori, 0-3 cu Bournemouth, 0-2 cu Wolves, 0-2 cu Newcastle și 1-3 cu Brighton. Au remizat însă la Liverpool, acolo unde au făcut un meci foarte bun (2-2), și au câștigat cu „lanterna roșie”, Southampton.

„Diavolii” stau mult mai bine în Europa League. În cele șase meciuri au adunat trei succese și tot atâtea remize, fiind una dintre cele patru formații care încă nu au pierdut. Totuși, sunt puține motive de mândrie în acest parcurs, dat fiiind că succesele au fost repurtate contra lui PAOK, Bodo Glimt și Viktoria Plzen. Remizele au  venit în jocurile cu Twente, Porto și Fenerbahce.

Echipele probabile și cotele la pariuri

Gazdele partidei sunt cotate cu prima șansă de către Superbet. Cota pentru „1 solist” e 1.48, în vreme ce oaspeții sunt creditați cu 6.20.

Ianis Hagi nu va evolua în partida de pe Old Trafford, deoarece clubul scoțian nu l-a înregistrat pe lista UEFA. Scoțienii nu pot miza nici pe Butland, Danilo, Souttar, Lawrence, Cortes și Kasanwirjo.

Man. United: Bayindir - De Ligt, Maguire, Martinez - Dalot, Ugarte, Eriksen, Malacia - Amad Diallo, Fernandes - Hojlund

Rangers: Kelly - Tavernier, Pröpper, Balogun, Jefté - Raskin, Barron, Černý, Bajrami, Yılmaz - Igamane

Citește și:
Gigi Becali răstoarnă calculele hârtiei: „Ea va fi campioană anul ăsta”
Superliga
Gigi Becali răstoarnă calculele hârtiei: „Ea va fi campioană anul ăsta”
Soția internaționalului Spaniei a spus ce o ține în formă maximă: „Fetelor, 3 ore pe săptămână!”
Campionate
Soția internaționalului Spaniei a spus ce o ține în formă maximă: „Fetelor, 3 ore pe săptămână!”
„Adio, Vassaras!” » Arbitrul din Superliga și-a anunțat retragerea în plin sezon și preia un club din play-off!
Superliga
„Adio, Vassaras!” » Arbitrul din Superliga și-a anunțat retragerea în plin sezon și preia un club din play-off!
Un studiu îmbucurător: obiceiul simplu prin care se reduce riscul de demență sau Alzheimer
Fitness
Un studiu îmbucurător: obiceiul simplu prin care se reduce riscul de demență sau Alzheimer
România se transformă în cimitir de mașini. Numărul autoturismelor cu peste 20 de ani vechime a crescut alarmant. Toți anii de Program Rabla au fost inutili
Profit.ro
România se transformă în cimitir de mașini. Numărul autoturismelor cu peste 20 de ani vechime a crescut alarmant. Toți anii de Program Rabla au fost inutili
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

AI UN PONT? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Abuzuri în lanț: „Monica Iacob-Ridzi a cerut să trântească finala pentru fiica ei!” + Înregistrare audio ȘOCANTĂ cu soțul-primar: „Ce p*** mea îi trebuie competiție?”

A doua variantă de antrenor a lui Gigi Becali nici nu vrea să audă de FCSB: „Nu sunt tipul care primește ordine și le execută”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează