FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO

EXCLUSIV De la Slatina, Claudiu Niculescu a numit principala favorită la titlu în Superliga: „E bună rău de tot”

Claudiu Niculescu
Claudiu Niculescu

Articol de - Publicat sambata, 24 ianuarie 2026 12:27 / Actualizat sambata, 24 ianuarie 2026 12:58

Fostul golgeter al „câinilor”, Claudiu Niculescu, 49 de ani, în prezent antrenor la CSM Slatina, a mărturisit pentru GSP.ro că este impresionat de ceea ce face Dinamo în actuala stagiune și vede „haita” favorită la titlu. Ar mai vrea, totuși, un atacant, „un marcator”, la Dinamo.

Claudiu Niculescu, 49 de ani, a rămas un idol în Ștefan cel Mare. Anii au trecut, dar Clau-gol este unul dintre fotbaliștii uriași ai clubului din ultimul sfert de secol.

Golurile sale măiastre din stagiunea 2006/2007 nu doar au făcut Dinamo campioană, dar au dus și echipa în primăvara europeană în urmă cu 19 ani, ultima oară în istoria grupării, când a jucat dubla cu Benfica Lisabona.

Claudiu Niculescu, în prezent antrenorul divizionarei B CSM Slatina, a mărturisit într-o intervenție pentru GSP.ro că este impresionat de Dinamo, care a ajuns liderul Superligii, fie și până la ora partidei dintre Craiova și FC Botoșani (diseară, ora 20:00).

2titluri de golgeter are Claudiu Niculescu cu Dinamo, 2005 și 2007

7trofee a cucerit Clau-gol cu Dinamo, trei campionate, trei Cupe și o Supercupă

Claudiu Niculescu, impresionat de Dinamo: „Hai că e bună de tot". Ce îi place la echipa lui Zeljko Kopic

„Arată foarte bine echipa, îmi place mult de tot. Și nu zic doar așa, să laud degeaba. Dinamo arată foarte, foarte bine. La cum arată lucrurile în momentul de față, cred că este principala favorită la titlu. Și o spun cu bucurie!

Dinamo arată solid, nu cred că mă hazardez când spun că e principala favorită la titlu. Jocul prestat o recomandă. Mie îmi place cum arată Dinamo pe toate posturile, iar mister Zeljko Kopic a făcut o treabă extraordinară. Chiar merită felicitați toți cei de acolo.

(Ce le-ar mai trebuie celor de la Dinamo?) Eu văd o echipă sudată, foarte bună, poate, poate zic, le-ar mai trebui un atacant. De fapt, un marcator. Dar și cei ce au jucat acum s-au descurcat destul de bine, gen Karamoko. Hai că Dinamo e bună de tot!", a comentat Claudiu Niculescu pentru Gazeta Sporturilor.

Mă antrenez și eu cum pot, cu echipa. Suntem la Slatina și ne descurcăm cum putem. Și sperăm să facem rezultate bune în primăvară
Claudiu Niculescu, antrenor CSM Slatina

Citește și:
„E prima dată în istoria Ligii 1” » După 5 etape fără succes, Valeriu Iftime anunță: „Da, mi-e frică!”
Superliga
„E prima dată în istoria Ligii 1” » După 5 etape fără succes, Valeriu Iftime anunță: „Da, mi-e frică!”
„Pablo Escobar al epocii moderne” a fost capturat » FBI l-a prins pe sportivul olimpic devenit cel mai mare traficant din lume
Altele
„Pablo Escobar al epocii moderne” a fost capturat » FBI l-a prins pe sportivul olimpic devenit cel mai mare traficant din lume
Scandal uriaș pe gazon, imediat după Craiova - Botoșani » A văzut „roșu” și s-a certat cu Leo Grozavu
Superliga
Scandal uriaș pe gazon, imediat după Craiova - Botoșani » A văzut „roșu” și s-a certat cu Leo Grozavu
A fost rescrisă istoria handbalului! ULUITOR câte goluri s-au marcat în Franța - Portugalia: record pulverizat
Handbal
A fost rescrisă istoria handbalului! ULUITOR câte goluri s-au marcat în Franța - Portugalia: record pulverizat
Scumpirea călătoriei cu STB. LISTA noilor tarife aflată pe masă
Profit.ro
Scumpirea călătoriei cu STB. LISTA noilor tarife aflată pe masă
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Dan Negru, scandalizat de subiectul anului pe piața media din România: „Ca să vezi, trebuie să plătești!”

Selecționerul României, șocat de ce a găsit în Danemarca: „Despre ce vorbim? Dimineața, tot cartierul!”


Comentarii (9)
DINAM0200
DINAM0200  •  24 Ianuarie 2026, 18:45

Toata lumea stie ca Dinamo are nevoue de un varf de valoare!!! Karamoko e bunicel dar inscrie cam rar, Musi se zbate mult dar cand ajunge la poarta are executii modeste, Mazilu deocamdata mai mult pierde mingile, Alex Pop se misca mult dar...cam atat, la fel si Caragea, iar Perica e un pariu ratat complet!

tritonal
tritonal  •  24 Ianuarie 2026, 15:30

Stai cuminte cățel că vin leii !

razvan1751012
razvan1751012  •  24 Ianuarie 2026, 15:22

Da n am zis nimica rau de Clau Gol goluț!??

Vezi toate comentariile (9)
Comentează