GSP SPECIAL  »  STIRI EXTRASPORT  »  PREMIERĂ FILM

VIDEO+FOTO Apariție rară: Gică Craioveanu, alături de noua iubită, la lansarea filmului în care joacă rolul unui senator

Gică Craioveanu, alături de noua iubită în sala de cinema pentru lansarea filmului în care joacă +24   FOTO
Gică Craioveanu, alături de noua iubită în sala de cinema pentru lansarea filmului în care joacă

Articol de , , - Publicat joi, 05 martie 2026 20:06 / Actualizat joi, 05 martie 2026 21:04

Fostul internațional român Gică Craioveanu (58 de ani) a apărut pe covorul roșu la lansarea filmului „Acel martie”, producție în care joacă un rol de senator. Evenimentul a avut loc la AFI Cotroceni, unde aproximativ 600 de invitați erau așteptați.

Divorțat din anul 2019, actualul analist TV și-a făcut apariția pe covorul roșu alături de noua parteneră, o apariție rară în spațiul public.

În sală au luat loc multe personalități din showbiz, actori și influenceri.

FOTO. Gică Craioveanu, din nou pe marile ecrane: alături de noua parteneră la premiera filmului „Acel martie”

Gică Craioveanu, alături de noua iubită în sala de cinema pentru lansarea filmului în care joacă
Gică Craioveanu, alături de noua iubită în sala de cinema pentru lansarea filmului în care joacă
Gică Craioveanu, în sala de cinema pentru lansarea filmului în care joacă
Gică Craioveanu și Olivia Odăianu, autoarea cărții care a inspirat filmul „Acel martie”
Gică Craioveanu și Olivia Odăianu, autoarea cărții care a inspirat filmul „Acel martie”
+19 FOTO

Pentru fostul atacant de la Universitatea Craiova, Real Sociedad, Villarreal și Getafe, nu este prima experiență în cinematografie. În 2019, Craioveanu a avut un rol și în filmul „Taci sau faci”. De această dată, el interpretează rolul unui senator în thrillerul româno-spaniol „Acel martie”.

Filmul, regizat de Iura Luncașu, marchează o schimbare de registru pentru fostul fotbalist, care trece de la comedie la un rol mai sobru, într-o poveste inspirată de atmosfera filmelor de spionaj.

VIDEO. Gică Craioveanu: „Trebuia să vorbesc în engleză, pe care nu prea o stăpânesc, și am făcut un rol mai scurt”

Gică Craioveanu a vorbit la premiera filmului „Acel martie” despre experiența sa în cinematografie. Olteanul a mărturisit că a avut probleme cu limba engleză:

„A fost o experiență diferită pentru că producția și totul a fost mult mai «top» decât primul film, tot în regia lui Iura. A fost filmat în Spania, la Peniscola, un oraș pe care îl recomand cu cel mai mare drag pentru că are un castel superb și a fost o experiență plăcută. Le mulțumesc tuturor pentru felul cum m-au tratat.

Ei sunt actori, eu sunt fost fotbalist, și a fost o atmosferă cum era la noi pe vremuri, o atmosferă sănătoasă, frumoasă, diferită. Trebuia să vorbesc în engleză, pe care nu prea o stăpânesc, și am făcut un rol mai scurt”.

Întrebat dacă urmează al treilea film, acesta a răspuns amuzat: „Nu cred”.

Distribuție internațională și filmări în două țări

Pelicula este o coproducție româno-spaniolă și a fost filmată pe parcursul a 24 de zile, în locații din Cluj-Napoca și la Castell de Peniscola.

În distribuție apar mai multe nume cunoscute la nivel internațional, printre care Esther Acebo (cunoscută din serialul La Casa de Papel), Costas Mandylor (franciza Saw) și Luke Roberts, care a apărut în Game of Thrones.

Scenariul filmului este inspirat din romanul scris de Olivia Odăianu. Povestea urmărește misiunea unei agente secrete interpretate de Mădălina Bellariu Ion, care trebuie să protejeze un cercetător medical într-un context tensionat, marcat de intrigi politice și operațiuni de spionaj.

Din prima clipă am simțit o conexiune puternică, iar acest lucru ne-a condus firesc până la realizarea filmului. Sunt mândră că romanul meu a prins viață și că povestea va ajunge la un public cât mai larg

- scriitoarea Olivia Odăianu

Filmul este destinat și pieței internaționale. Asta ne-am propus încă de la bun început. Are toate ingredientele să reușească! De altfel, suntem în discuții cu câțiva distribuitori internaționali cărora le-am atras atenția încă din faza de scenariu. Iar după ce le-am prezentat distribuția finală, lucrurile au devenit și mai serioase.

- Iura Luncașu, regizor, declarații pentru Libertatea

Citește și:
A doua zi după victoria cu Farul, Gigi Becali i-a anunțat în direct plecarea de la FCSB: „A fost ultimul meci, la revedere! La revedere!”
Superliga
A doua zi după victoria cu Farul, Gigi Becali i-a anunțat în direct plecarea de la FCSB: „A fost ultimul meci, la revedere! La revedere!”
Diego Simeone nu câștigă milioane doar din fotbal: a construit un imperiu împreună cu soția lui
Campionate
Diego Simeone nu câștigă milioane doar din fotbal: a construit un imperiu împreună cu soția lui
Au rămas fără antrenor! Despărțire anunțată astăzi în Giulești
Handbal
Au rămas fără antrenor! Despărțire anunțată astăzi în Giulești
Mama lui Alex Dobre, mesaj dur pe rețelele sociale: „Ați procedat exact ca Iuda!”
Superliga
Mama lui Alex Dobre, mesaj dur pe rețelele sociale: „Ați procedat exact ca Iuda!”
FOTO Turnuri cu apartamente în buza Deltei Văcărești
Profit.ro
FOTO Turnuri cu apartamente în buza Deltei Văcărești
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație care poate deveni subiectul unui articol? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

„Frumusețea naturii” » Soția cu 15 ani mai tânără a fostului fotbalist din Liga 1, imagini provocatoare din vacanța de vis

„Am făcut foame mare, împărțeam un cartof toată ziua!” » Ion Țiriac, amintiri la „Prietenii lui Ovidiu”: „Nu e nicio rușine”


Comentarii (5)
Gru2
Gru2  •  06 Martie 2026, 09:58

Nepotrivit titlu ...

Danezul
Danezul  •  06 Martie 2026, 04:19

***

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

fairplayromania
fairplayromania  •  05 Martie 2026, 21:55

Bravo Grande ! Cine poate, oase roade. Cine n'ar vrea... știi ce zic ! :):)

Vezi toate comentariile (5)
Comentează
Selecționerul Gică Hagi: „Am un mesaj pentru cei mai bogați oameni din România!”
Selecționerul Gică Hagi: „Am un mesaj pentru cei mai bogați oameni din România!”