FOTBAL  »  Superliga  »  UNIREA SLOBOZIA

Claudiu Niculescu, la pământ după drama de la Botoșani: „Groaznic!”

Claudiu Niculescu, în FC Botoșani - Unirea Slobozia // FOTO: Sport Pictures
Claudiu Niculescu, în FC Botoșani - Unirea Slobozia // FOTO: Sport Pictures

Articol de - Publicat luni, 16 martie 2026 21:03 / Actualizat luni, 16 martie 2026 21:04

FC Botoșani - Unirea Slobozia 3-2. Claudiu Niculescu (49 de ani), antrenorul oaspeților, a oferit prima reacție după eșecul dramatic din Moldova. Echipa lui a condus cu 2-1, a avut om în plus, dar a luat două goluri în minutele 89 și 90+1.

Tehnicianul și-a găsit cu greu cuvintele la flash-interviu și a precizat că va încerca să le ridice moralul jucătorilor. Susține că echipa lui a pierdut 3 puncte uriașe în economia clasamentului și nu s-a luat de portarul Denis Rusu pentru gafele de la goluri.

De altfel, portarul venise cu lacrimi în ochi la flash-interviu, neputând să-l continue până la final.

Claudiu Niculescu, declarații după FC Botoșani - Unirea Slobozia 3-2: „Meciul curgea spre o victorie”

„Nu sunt multe de spus. Frustrarea este mare. Se pierde un asemenea meci de o asemenea manieră. E greu să-mi găsesc cuvintele. Este groaznic. Am pierdut 3 puncte uriașe în economia clasamentului.

O să încerc să le ridic moralul jucătorilor. Am reușit să o fac până la meciul de azi. Am avut situații mari să facem 3-1, dar nu am reușit. 

Am ratat niște ocazii mari, totuși meciul curgea... eram dominați teritorial. Ne-a fost teamă, dar am fost bine defensiv. Nu și-au creat ocazii mari adversarii. Asta am văzut de la nivelul terenului. Meciul curgea spre o victorie care ne dădea un moral mare.

(n.r. despre Denis Rusu) Niciodată nu o să acuz jucătorii în public. E clar că are moralul la pământ, dar trebuie să mergem mai departe. O să o iau de la 0 în această săptămână cu moralul jucătorilor, sper să reușesc până la meciul cu Oțelul”, a declarat Niculescu, potrivit digisport.ro.

În urma acestui eșec, Unirea Slobozia rămâne pe locul 14, al doilea care asigură prezența la barajul de menținere, cu 13 puncte. De cealaltă parte, FC Botoșani a urcat pe locul 8, cu 24.

Pentru Slobozia urmează duelul de pe teren propriu cu Oțelul Galați, pe 23 martie.

Clasamentul la zi din play-out

Citește și:
Gigi Becali l-a ofertat în direct: „Salutări, tată! Când iei licența?”
Superliga
Gigi Becali l-a ofertat în direct: „Salutări, tată! Când iei licența?”
Stewardul Miriuță » Cum a fentat antrenorul celor de la Sănătatea Cluj suspendarea la meciul cu Poli Timișoara
Liga 3
Stewardul Miriuță » Cum a fentat antrenorul celor de la Sănătatea Cluj suspendarea la meciul cu Poli Timișoara
„Mamă, e ceva incredibil aici!” » Ce echipă din Liga 1 a cucerit-o pe Cătălina
Superliga
„Mamă, e ceva incredibil aici!” » Ce echipă din Liga 1 a cucerit-o pe Cătălina
Două dintr-un foc! Meciul care a decis primele retrogradate matematic din Serie A
Campionate
Două dintr-un foc! Meciul care a decis primele retrogradate matematic din Serie A
EXCLUSIV Raiffeisen își vinde sediul central din România
Profit.ro
EXCLUSIV Raiffeisen își vinde sediul central din România
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație care poate deveni subiectul unui articol? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Ion Țiriac, dezvăluire din comunism: „Aveam pașaportul pe care 99% dintre români nu-l aveau!”

Diana Munteanu are un fotbalist favorit la CM: „Dacă m-ar da o tură cu trotineta nu mi-ar părea rău”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează