INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  AFACERE

FOTO Jumătate de miliard de euro! » Rinat Ahmetov a cumpărat cel mai scump apartament din istorie

Articol de - Publicat marti, 21 aprilie 2026, 16:54 / Actualizat marti, 21 aprilie 2026 16:54

Miliardarul Rinat Ahmetov (59 de ani), cel mai bogat om din Ucraina, cu o avere estimată la 8 miliarde de dolari și-a achiziționat un apartament de lux imens, dispus pe cinci etaje, în cel mai luxos complex nou din Monaco. Bloomberg dezvăluia suma uluitoare de 471 de milioane de euro, aceasta fiind una dintre cele mai mari tranzacții imobiliare individuale din istorie!

La aproape două săptămâni de la venirea din România, la priveghiul lui Mircea Lucescu cu care a colaborat 12 ani la Șahtior, miliardarul Rinat Ahmetov a dat un adevărat tun imobiliar.

Rinat Ahmetov, jumătate de miliard de euro pe un complex cu 21 de camere, în Monaco

Acesta a cumpărat un complex nou, cu 21 de camere, situat pe malul mării, în Monaco în cartierul Mareterra. Această zonă nouă, construită pe teren recuperat din mare, a fost inaugurată de Prințul Albert al II-lea în 2024 și a atras investitori extrem de bogați din întreaga lume.

Rinat Ahmetov, la priveghiul lui Mircea Lucescu // FOTO: Cristi Preda (GSP.ro)
+17 FOTO

Situat pe o zonă stâncoasă între Franța și Italia, Monaco este de mult timp cea mai scumpă piață imobiliară din lume datorită dimensiunilor sale reduse și statutului de paradis fiscal.

Cartierul Mareterra a fost construit pe parcursul unui deceniu pe teren câștigat din mare și include 114 vile de lux, case de oraș și apartamente dispuse în jurul unor grădini, a unui port și a unei promenade publice.

Cel mai scump apartament din istorie!

Conform primelor informații, apartamentul se întinde pe aproximativ 2.500 de metri pătrați, fără a număra balcoanele și terasele cu vedere la Marea Mediterană. Acesta dispune, de asemenea, de o piscină privată, jacuzzi și cel puțin opt locuri de parcare.

Jurnaliștii de la Bloomberg notează că afacerea a fost finalizată în urmă cu doi ani, dar acum s-a aflat cine e cu adevărat proprietarul clădirii. Prețul raportat ar face din aceasta cea mai mare vânzare de locuință cunoscută din istorie: 554 milioane de dolari!

Rinat Ahmetov, la priveghiul lui Mircea Lucescu // FOTO: Cristi Preda (GSP.ro)
+17 FOTO

Depășind recenta vânzare a conacului dezvoltatorului Nick Candy din Chelsea pentru peste 350 de milioane de dolari sau vânzarea unui penthouse din New York către managerul de fonduri speculative Ken Griffin pentru aproximativ 240 de milioane de dolari.

Un apartament de trei camere = 76 de milioane de euro

Rinat Ahmetov are o avere de peste 7 miliarde de dolari, cu investiții în metalurgie, minerit și energie, pe lângă sectorul imobiliar.

Jumătate de miliard de euro! » Rinat Ahmetov a cumpărat cel mai scump apartament din istorie
Rinat Ahmetov, la priveghiul lui Mircea Lucescu // FOTO: Cristi Preda (GSP.ro)

Ahmetov a mai fost asociat în trecut cu o serie de alte achiziții imobiliare de ultra-lux, inclusiv cumpărarea în 2019, pentru 200 de milioane de euro, a istoricei Villa Les Cèdres de pe Riviera Franceză.

În 2011, Ahmetov ar fi cumpărat, de asemenea, un penthouse în prestigiosul complex One Hyde Park din Londra, vizavi de magazinul universal Harrods din Knightsbridge.

În prezent, proprietățile din Mareterra s-au vândut la prețuri de 100.000 de euro pe metru pătrat, potrivit agenților imobiliari locali! De exemplu, o proprietate cu trei dormitoare este în prezent pe piață pentru aproximativ 76 de milioane de euro, după cum notează jurnaliștii de la Bloomberg.

Citește și:
Andreea Bălan s-a căsătorit cu tenismenul Victor Cornea! Imagini cu ținuta spectaculoasă a artistei
Tenis
Andreea Bălan s-a căsătorit cu tenismenul Victor Cornea! Imagini cu ținuta spectaculoasă a artistei
MM Stoica PLEACĂ de la FCSB dacă Becali numește unul dintre acești antrenori: „Nu vreau să lucrez cu ei!”
Superliga
MM Stoica PLEACĂ de la FCSB dacă Becali numește unul dintre acești antrenori: „Nu vreau să lucrez cu ei!”
„Tancul” chinezesc care atacă piața SUV-urilor din România s-a lansat oficial la București
Noutati auto
„Tancul” chinezesc care atacă piața SUV-urilor din România s-a lansat oficial la București
FC Argeș - U Cluj, prima semifinală din Cupa României Betano. Meciul a intrat în prelungiri
Cupa Romaniei
FC Argeș - U Cluj, prima semifinală din Cupa României Betano. Meciul a intrat în prelungiri
FOTO Turnuri cu apartamente în buza Deltei Văcărești
Profit.ro
FOTO Turnuri cu apartamente în buza Deltei Văcărești
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație care poate deveni subiectul unui articol? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

„Frumusețea naturii” » Soția cu 15 ani mai tânără a fostului fotbalist din Liga 1, imagini provocatoare din vacanța de vis

„Am făcut foame mare, împărțeam un cartof toată ziua!” » Ion Țiriac, amintiri la „Prietenii lui Ovidiu”: „Nu e nicio rușine”


Comentarii (3)
anaconda
anaconda  •  21 Aprilie 2026, 18:19

is saraci ucrainenii de cer bani de la USA, doar 8 miliarde are unul din ei.

Ninel2
Ninel2  •  21 Aprilie 2026, 17:54

in timpu asta *** atunci nu mai conteaza "deficitele", deficitele conteaza numa cind ar trebui indexate alocatiile copiilor si pensiile bosorogilor, atunci urla expertii ca nu sint bani

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

Dumitru_C
Dumitru_C  •  21 Aprilie 2026, 17:13

Eventual a dat tunul imobiliar dezvoltatorul, cel care a construit, nicidecum Ahmetov care a plătit o caruta de bani. Probabil miliardarul stie ceva si vrea sa isi retraga familia la Monaco. Imobilul are si deschidere la baza anti-tsunami. Foarte bine facut blocul

Vezi toate comentariile (3)
Comentează
Selecționerul Gică Hagi: „Am un mesaj pentru cei mai bogați oameni din România!”
Selecționerul Gică Hagi: „Am un mesaj pentru cei mai bogați oameni din România!”