Articol de Aurelian Botezatu - Publicat luni, 01 iunie 2026, 08:26 / Actualizat luni, 01 iunie 2026 08:39
Brazilia a învins-o cu 6-2 pe Panama, în primul dintre cele două teste programate înaintea plecării la Mondialul 2026. Selecao debutează la turneul final împotriva Marocului, pe 14 iunie.
Selecao pare deja în formă pentru Mondialul 2026. Scorul amicalului cu Panama, 6-2, cel puțin așa lasă senzația. Adevărul este însă un pic diferit.
Vedetele Braziliei au lăsat de dorit în prima repriză
Într-adevăr, echipa lui Carlo Ancelotti a început în forță pe Maracana. Nu trecuse decât un minut când Casemiro a recuperat un balon și l-a servit pe Vinicius, care „a dat foc” tribunelor cu o execuție de senzație, pentru 1-0.
PRESSÃO, ROUBADA DE BOLA E GOLAÇO! 🇧🇷🔥
— brasil (@CBF_Futebol) May 31, 2026
Casemiro recuperou no ataque, Vini Jr acelerou pra cima da marcação e mandou no fundo da rede!
🇧🇷1-0🇵🇦
⚽️ VINI JR, O NOSSO 7!
📽️TV GLOBO#BateNoPeito pic.twitter.com/Hjvc5NQqSq
Apoi, inexplicabil, samba Braziliei s-a domolit considerabil, iar Murillo a sancționat-o cu un gol din lovitură liberă, la care zidul amfitrionilor a jucat un rol decisiv, balonul fiind deviat imparabil pentru portarul Alisson: 1-1 (min. 14).
Din acel moment, Panama a căpătat încredere, iar Brazilia a început să aibă dificultăți. Inofensivă în atac, șovăitoare în defensivă, unde Alisson a trebuit să facă parade cruciale pentru a evita o situație jenantă.
Bine marcați, Vinicius și Raphinha au oferit foarte puțin, incapabili să creeze cel mai mic pericol pentru poarta lui Mosquera. Abia în minutul 39, Casemiro a trimis mingea cu capul pentru a readuce Seleção în avantaj. Oamenii lui Ancelotti au intrat la pauză cu un avantaj minim, 2-1, și o prestație foarte slabă.
Rezervele lui Carlo Ancelotti au profitat de orice șansă ivită. Trei goluri în 10 minute!
Schimbarea la față au adus-o rezervele. Tehnicianul italian a operat nu mai puțin de 10 schimbări, iar după reluare, pe teren a fost parcă o altă echipă. Rayan Rocha (min. 53), Lucas Paqueta (min. 60), Thiago (min. 63 penalty) și Danilo (min. 81) au dus scorul la un neverosimil 6-1, diferență redusă trei minute mai târziu la 2-6, de Carlos Harvey.
VIDEO. Rayan profită de gafa lui Mosquera și face 3-1
SIM... TEVE GOL...
— TV Globo 📺 (@tvglobo) May 31, 2026
TEVE GOL DO RAYAN HOOOOOOOOOOJE!!!!!!!!
PODE CONFIRMAAAAAAAAAAAAR
3 PARA O BRASIL!!!! #CopaNaGlobo #AGenteJogaJunto #FutebolNaGlobo pic.twitter.com/oGp188EPGL
Scorul final arată mai degrabă dorința jucătorilor din linia a doua de a-l impresiona pe Carlo Ancelotti decât diferența reală din teren. Statisticile partidei indică mai degrabă un meci echilibrat: 55% - 45% posesie, 46 - 42 la „dueluri câștigate”, 12 - 9 raportul șuturilor la poartă, 8 parade Alisson, 6 parade Mosquera!
Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.