FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID - GAZ METAN

VIDEO + FOTO Rapid - Gaz Metan 1-2 » Ilie Poenaru, debut victorios la noua formație! Cum arată ACUM clasamentul

Rapid - Gaz Metan » Liga 1, etapa 9, LIVE pe GSP.ro +21   FOTO
Rapid - Gaz Metan » Liga 1, etapa 9, LIVE pe GSP.ro

Articol de , - Publicat vineri, 17 septembrie 2021 23:05 / Actualizat vineri, 17 septembrie 2021 23:05

Gaz Metan Mediaș s-a impus în deplasarea cu Rapid, de pe Arena Națională, scor 2-1. A fost debutul lui Ilie Poenaru pe banca medieșenilor.

Programul rundei #9 din Liga 1

Cu Teja pe bancă, Mediașul rămăsese fără turație. Parcă pedala în gol, uitase să câștige, a făcut-o o dată, în prima etapă, apoi a înșirat înfrângerile. Multe fără gol marcat. Pleca evident cu a doua șansă pe Arena Națională, cu Rapidul entuziast "desenat" de Miță Iosif.

Glasul și elanul de start al giuleștenilor s-a tăiat la "evadarea" lui Yuri între Săpunaru și Grigore, nucleul echipei și al defensivei. Gol cu capul, deja al 3-lea meci la rând când Horațiu Moldovan, recordman odinioară, e învins. Replică rapidă, din fază fixă, golgeterul atipic, Alex Albu, îl surprinde pe Vâlceanu cu o bombă de la 25 de metri. 10 minute, două goluri, ce start!

Rapid, învinsă de Gaz Metan

Punctul forte din primele etape a fost șters cu buretele aseară. Gazul a făcut-o pe Rapid să tremure serios de 3-4 ori în nici 25 de minute. Irobiso, când pe la Săpunaru, când de lângă Grigore, a irosit ocazie după ocazie. Unde-i "zidul" de acum o lună?

Ce bine arată Gazul la primul meci cu Poenaru! "Scuturată" serios de replica medieșenilor, Rapidul s-a trezit până-n pauză și a arătat a favorită. Tabela a rămas la fel totuși, 1-1. "Strânsă cu ușa" a fost Gazul în primele minute ale părții secunde. A fost rândul băieților lui Iosif să domine, să pună presiune și să aibă ocazii mai mari. Chiar o bară.

Crepulja se putea "lipi" la gol, însă degetele lui Vâlceanu au schimbat traiectoria mingii, care a lovit bara. A fost ocazia care le-a dat curaj "găzarilor", să iasă, să riște, să iasă la joc, altfel vor pleca cu mâna goală de la București.

A deriat Rapidul!

"Teza" Rapidului s-a complicat, s-a conturat al 3-lea meci fără succes, când din nou lentoarea din centrul defensivei, cu Săpunaru și Belu în prim plan, i-a permis lui Vlad Morar să scape, lob elegant peste Moldovan. Gol și victorie pentru Gaz Metan, cu o bucurie reținută pentru marcator. Trecutul în vișiniu n-a fost uitat. Încă o etapă cenușie pentru giuleșteni, iar revelația lui august se transformă într-o nou promovată obișnuită în septembrie.

Rapid pierde teren în Liga 1! Riscă să cadă de pe podium

Rapid ajunge la trei meciuri consecutive fără victorie. Rămâne pentru moment pe locul secund dar poate să piardă poziții importante, în funcție de ce vor face FC Botoșani, Farul și UTA.

Șocul înlocuirii lui Mihai Teja cu Ilie Poenaru a dat roade la Gaz Metan. Medieșenii întrerup seria de 5 înfrângeri consecutive și urcă peste Dinamo în clasament, până pe poziția a 14-a.

FINAL » Rapid - Gaz Metan 1-2

Rapid - Gaz Metan » Echipele de start

RAPID: H. Moldovan - Belu, Săpunaru, D. Grigore, Junior Morais - Crepulja, Albu, Ilie - Carnat, Marzouk, Stahl
REZERVE: Drăghia, Goge, Dandea, Pănoiu, Sefer, Alami, Hlistei, Bălan, Moise
ANTRENOR: Mihai Iosif

GAZ METAN: Vâlceanu - De Moura, Matricardi, Yuri, Trif - Alceus, Francisco Júnior - Horșia, Deaconu, Grădinaru - Irobiso
REZERVE: Buzbuchi, Velisar, Horj, Filip, Lixandru, Iancu, Chamed, Morar, Sarr
ANTRENOR: Ilie Poenaru

STADION: Arena Națională
ARBITRU: Lucian Rusandu; A1: Imre-Laszlo Bucși; A2: Stelian Slabu

5.000 de oameniau asistat la meciul dintre Rapid și Gaz Metan

+17 FOTO

Concertul Forever Hit ce trebuia să aibă loc sâmbătă pe 18 setembrie la București, pe Arena Națională, a fost anulat.

Citește mai multe știri despre Rapid:

Rapid, dezmembrată! » Adversarele să ia notițe: cum anihilezi un bloc defensiv

Final în negocierile dintre Rapid și Hatem Ben Arfa » Daniel Niculae: „L-am adus pe «Ben Arfa de Giulești»”