FOTBAL  »  Superliga  »  FC BOTOȘANI - PETROLUL 5-0

VIDEO+FOTO FC Botoșani - Petrolul Ploiești 5-0 » Tiki-taka în Moldova! Trupa lui Stoican îi spulberă pe „găzari” și defilează în 2023: imagini din vestiar, după meci

FC Botoșani - Petrolul // sursă foto: Ionuț Tăbultoc +39   FOTO
FC Botoșani - Petrolul // sursă foto: Ionuț Tăbultoc

Articol de , - Publicat luni, 06 februarie 2023 19:00 / Actualizat luni, 06 februarie 2023 20:17

FC Botoșani a surclasat-o pe Petrolul, scor 5-0, continuând trendul pozitiv pe care se află în 2023, sub conducerea lui Flavius Stoican. Cu Sebastian Mailat din nou în zi de grație, botoșănenii le-au oferit „găzarilor” o veritabilă lecție de fotbal și au ajuns la trei victorii din tot atâtea meciuri în noul an.

AICI, rezultatele etapei 24 de campionat

Puțină lume anticipa un asemenea parcurs al Botoșaniului în 2023, însă băieții lui Flavius Stoican și-au propus să le închidă gura tuturor contestatarilor. După 1-0 cu Craiova și 2-0 cu FC Argeș, FC Botoșani a plusat: a înscris de cinci ori în poarta Petrolului, o echipă în derivă, care nu-și găsește reperele după pauza competițională.

Meciul jucat pe o temperatură sub zero grade a început, practic, de la 1-0: Mailat a deschis scorul după 55 de secunde, semnând cel mai rapid gol al sezonului. Gazdele au fost dezlănțuite și au mai înscris o dată în minutul 4, prin Mihai Roman II, după o fază construită de același Mailat.

+35 FOTO

Dragu a dus scorul la 3-0 în minutul 25, „găzarii” erau în genunchi după nici o repriză! „Măcelul” a continuat și în repriza a doua: Mailat a făcut „dubla” și a ajuns la cinci goluri în trei meciuri în 2023, iar Șeroni a închis tabela din penalty.

Botoșănenii au câștigat cu 5-0, scor pe care-l mai bifaseră doar de patru ori în istorie pe prima scenă, apropiindu-se la doar trei puncte de locul 6.

Cum au sărbătorit jucătorii

FINAL » FC Botoșani - Petrolul 5-0

VIDEO Așa s-a marcat cel mai rapid gol al sezonului în SuperLigă! Acțiune-fulger în secunda 54

FC Botoșani - Petrolul, echipe de start

FC Botoșani: Pap - Patache, Mutomboo, Șeroni, Mboko - Florescu, Dican, Zabou - Dragu, M. Roman II, Mailat
Rezerve: Ducan, Sadiku, David, Pinson, M.Roman I, Golofca, Cărăușu
Antrenor: Flavius Stoican

Petrolul: Leitner - Borța, Meijers, Mathaus, Țicu - Dumitriu, Purtic - R. Moldoveanu, Budescu, Grozav - Irobiso
Rezerve: Moroz, Pashov, Tucaliuc, Seto, Doua, Bratu, Olaru, Achim, Gabriel
Antrenor: Nicolae Constantin

Stadion: „Municipal” (Botoșani)
Arbitru: Horațiu Feșnic; A1: Alexandru Cerei; A2: Imre-Laszlo Bucsi; VAR: Rareș George Vidican; AVAR: Vladimir Urzică

Mai multe știri din Liga 1:

Gigi Becali s-a abținut: premieră la FCSB după 3 luni! „A fost echilibrat și înțelept”

Mihai Stoica „a decolat” după victoria cu CFR Cluj » Refrenul scandat cu galeria: „Am renunțat la tot!”