INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  VALENCIA - ESPANYOL 2-2

FOTO Valencia - Espanyol 2-2 » Derby nebun la retogradare! „Liliecii” au egalat în minutul 90+3, dar tot nu sunt siguri de rămânerea în La Liga

Valencia - Espanyol, live +17   FOTO
Valencia - Espanyol, live

Articol de - Publicat duminica, 28 mai 2023 22:15 / Actualizat duminica, 28 mai 2023 23:53

Valencia și Espanyol Barcelona au remizat scor 2-2, într-o partidă din runda cu numărul 37 din La Liga, iar lupta pentru salvarea de la retogradare se duce până în ultima etapă pentru „lilieci”. Catalanii au retrogradat matematic.

Gazdele au deschis scorul în minutul 38, prin Diego Lopez. Portarul oaspeților, Pacheco, a respins balonul în față, iar mijlocașul dreapta al „liliecilor” nu a iertat și a împins balonul în plasă.

Doar două minute au fost gazdele în avantaj. Cesar Montes, fundașul dreapta al lui Espanyol, a scăpat de marcajul fundașilor centrali ai Valenciei și a finalizat cu capul o centrare venită din banda stângă, de la Leandro Cabrera, iar cele două formații mergeau la cabine cu un scor egal.

+13 FOTO

Doar la 5 minute de la reluarea jocului, Espanyol Barcelona a trecut în avantaj, prin Martin Braithwaite, fotbalist intrat la pauză, în locul lui Melamed. Oscar Gil a centrat în fața porții, Mamardashvili a respins în față balonul, iar atacantul danez al oaspeților a îndeplinit o simplă formalitate și a finalizat din câțiva metri.

În minutul 78, Espanyol a mai înscris o dată, prin Montes, dar reușita acestuia a fost anulată pe motiv de fault în atac. „Liliecii” s-au aruncat în atac, sperând să obțină ceva din acest meci și au reușit să egaleze în minutul 90+3, când Samuel Lino l-a învins pe Pacheco cu un șut superb, în vinclu.

+13 FOTO

În urma acestui rezultat, Espanyol rămâne pe 19, cu 36 de puncte, și a retrogradat în La Liga 2. O victorie cu Betis o menține pe Valencia în prima ligă indiferent de jocul rezultatelor.

Clasamentul actualizat din La Liga

Calcule pentru salvarea de la retrogradare în La Liga

Salvarea de la retrogradare se dă până în ultima etapă. Nu mai puțin de ȘASE echipe sunt implicate: Cadiz, Getafe, Valencia, Almeria, Celta Vigo și Real Valladolid. Cea mai slabă le va însoți în liga secundă pe Espanyol și Elche. Meciurile care vor stabili ultima retrogradată sunt:

• Betis - Valencia
  • Valladolid - Getafe
  • Elche - Cadiz
  • Espanyol - Almeria
  • Celta Vigo - Barcelona

Principalul criteriu de departajare în Spania, în caz de egalitate de puncte, este golaverajul. Cum arată calculele:

• TOATE cele 6 formații stau la mâna propriilor rezultate, inclusiv Valladolid, care e prima sub linie în acest moment.
  • Practic, cine câștigă în ultima etapă joacă și sezonul viitor în La Liga.
  • Se poate ajunge la egalitate în 3, dacă Valladolid face egal, iar Almeria și Celta Vigo pierd. În acest caz, Celta Vigo va retrograda.
  • Cadiz, Getafe și Valencia ajung împreună în zona fierbinte, dacă pierd, iar Almeria, Celta și Valladolid câștigă. În La Liga 2 ar ajunge Valencia.
  • Chiar și la egalitate în 5, dacă Celta Vigo și Almeria fac egal, iar Valencia, Getafe și Cadiz pierd, tot Celta Vigo va pica.

Final: Valencia - Espanyol 2-2

• Au marcat: D. Lopez (38), Lino (90+3) / Montes (40), Braithwaite (50)
  • Click AICI pentru statistici

Valencia - Espanyol, echipele de start

Valencia: Mamardashvili - Correia, Diakhaby, G. Paulista, Lato - Guerra, Nico - D. Lopez, Almeida, Gaya - Kluivert
Rezerve: Cavani, Comert, Domenech, H. Duro, Foulquier, Guillamon, S. Lino, A. Mari, Moriba, Musah, Ozkacar, J. Vasquez
Antrenor: Ruben Baraja

Espanyol: Pacheco - Gil, Montes, S. Gomez, Cabrera, Olivan - Puado, Darder, D. Suarez - Joselu, Melamed
Rezerve: Bare, Braithwaite, F. Calero, Exposito, A. Fernandez, H. Garcia, Koleosho, J. Lazo, A. Pedrosa, Pierre Gabriel, A. Vidal, Vinicius Souza
Antrenor: Luis Garcia

Toate meciurile și rezultatele rundei cu numărul 37 din La Liga

Ultima rundă din Premier League » Trei mize importante în epilogul sezonului: salvarea, locul de ECL și ultimul loc pe podium!

Sergio Rico, portarul lui PSG, în stare gravă după ce a căzut de pe cal. A fost transportat la spital cu elicopterul!