INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  FULHAM - MANCHESTER CITY 0-4

Manchester City o zdrobește pe Fulham și urcă pe primul loc în Premier League » Presiune imensă pe Arsenal

Manchester City a câștigat pe terenul celor de la Fulham, scor 4-0, în runda cu numărul #37 din Premier League. +7   FOTO

Articol de - Publicat sambata, 11 mai 2024 16:28 / Actualizat sambata, 11 mai 2024 16:46

Programul etapei #37 din Premier League

După acestă victorie, echipa antrenată de Pep Guardiola ocupă primul primul loc în clasament, cu 85 de puncte, la două deasupra lui Arsenal, care se va deplasa duminică pe terenul lui Manchester United. Ambele echipe mai au două meciuri de disputat. Fulham se clasează pe 13, cu 44 de puncte.

+3 FOTO

„Cetățenii” au deschis scorul după doar câteva minute. Gvardiol a înscris cu un șut plasat, după o combinație foarte frumoasă cu De Bruyne. Foden a făcut 2-0 după pauză. Bernardo Silva a fost oprit dintr-o cursă spectaculoasă, dar Foden a fost pe fază și a trimis mingea în poartă.

Două minute mai târziu, Haaland putea să facă 3-0 și să închidă meciul, dar șutul acestuia din poziție ideală s-a dus mult peste poartă. A făcut-o însă același Gvardiol, care a reluat în plasa din vasa lui Silva. Julian Alvarez a înscris din penalty în prelungirile partidei, instalându-i pe „cetâțeni” pe prima poziție.

Clasamentul din Premier League

FINAL. Fulham - Manchester City 0-4

Fulham - Manchester City, echipe de start:

Fulham (4-2-3-1): Leno - Castagne, Diop, Bassey, Robinson - Iwobi, Palhinha - De Cordova-Reid, Pereira, Willian - Muniz
Rezerve: Rodak - Tete, Reed, Ream, Broja, Cairney, R. Jimenez, A. Traore, H. Wilson
Antrenor: Marco Silva

Manchester City (4-2-3-1): Ederson - Akanji, Dias, Ake, Gvardiol - Rodri, Kovacic - Silva, De Bruyne, Foden - Haaland
Rezerve: S. Ortega - R. Lewis, Walker, Stones, S. Gomez, M. Nunes, Doku, Bobb, J. Alvarez
Antrenor: Pep Guardiola

Stadion: Craven Cottage (Londra)
Arbitru: Anthony Taylor / VAR: David Coote

Istvan Kovacs, criticat pentru o singură fază din finala Europa League: „Nu a acordat un penalty clar”
Europa League
„80% e PLECAT!” » Rapid pierde cel mai important jucător, dar i-a găsit deja înlocuitor: „Vrem să-l aducem!”
Ce înseamnă victoria Atalantei pentru fotbalul italian: în Liga Campionilor se conturează un scenariu fabulos!

Ironia sorții » Fostul jucător de la FCSB, la un pas să semneze chiar cu echipa care l-a retrogradat!

„Există prietenie în tenis?” » Sorana Cîrstea, răspuns tranșant: „Am o poveste care va face deliciul, că e cu Simona Halep”