FOTBAL  »  Superliga  »  UNIVERSITATEA CRAIOVA - U CLUJ

Ce nu s-a văzut la TV la meciul U Craiova - U Cluj » Un spectator a aruncat cu un obiect spre arbitrul Marcel Bîrsan, ce riscă oltenii

CSU Craiova - U Cluj, baraj pentru Conference League / foto: Raed Krishan +49   FOTO
CSU Craiova - U Cluj, baraj pentru Conference League / foto: Raed Krishan

Articol de , , - Publicat duminica, 26 mai 2024 22:58 / Actualizat duminica, 26 mai 2024 23:24

Universitatea Craiova - U Cluj, duelul de baraj pentru ultimul loc care asigură prezența în preliminariile Conference League, s-a terminat cu calificarea oltenilor (1-1 după 120 de minute, 5-4 după penalty-uri). Gazeta Sporturilor a fost prezentă la meci și vă prezintă 7 lucruri care nu s-au văzut la televizor la meciul dintre „lei” și „șepcile roșii”.

7 lucruri care nu s-au văzut la TV în U Craiova - U Cluj

1. Un spectator a aruncat cu un obiect contondent spre centralul Marcel Bîrsan, la ieșire, imediat după fluierul de final al primei părți! Incidentul s-a petrecut când arbitrul se îndrepta spre tunel. Fanii au fost inflamați din cauza unui fault asupra lui Mitriță, nesemnalizat, în prelungirile primei reprize. Bîrsan a luat obiectul cu el la vestiare. De față a fost și Edi Alexandru, observatorul LPF. Cel mai probabil, incidentul a fost trecut în raportul de joc, iar Universitatea Craiova riscă să aibă terenul suspendat.

+45 FOTO

2. Ultrașii și spectatorii Craiovei au fost înverșunați contra FRF, au scandat împotriva forului, din cauza neconvocării lui Alexandru Mitriță la EURO 2024.

3. Fostele glorii ale Științei au venit ca de obicei la meci, având rezervată loja 120 a stadionului Ion Oblemenco. Au fost prezenți de la Nae Ungureanu la Marius Sava, la care s-au adăugat și alte legende ale clubului. Inclusiv Ovidiu Stângă, antrenorul echipei de juniori ai formației Al-Sadd, a venit la meci. Ovidiu Stângă a evoluat în meciul Generației de Aur, de sâmbătă seară, câștigat cu 3-2 în fața echipei starurilor. La partida Craiovei a venit îmbrăcat într-o geacă dedicată regretatului Ilie Balaci.

Ovidiu Stângă, prezent la Universitatea Craiova - U Cluj
Omagiul lui Ovidiu Stângă pentru regretatul și uriașul Ilie Balaci

4. S-a „rupt” Andrei Ivan! Momentul accidentării s-a petrecut în minutul 74, după un duel pentru minge. Alexandru Mitriță a venit primul lângă Ivan și a făcut semn să fie schimbat coechipierul său. Ulterior, Ivan a fost verificat de staff-ul medical și nu a mai fost riscată folosirea lui, chiar dacă jucătorul a plecat pe picioarele sale. Andrei Ivan a fost înlocuit cu Houri în minutul 75. Universitatea Craiova - U Cluj are toate șansele să fie ultimul meci al lui Andrei Ivan în Bănie. Ivan poate pleca în străinătate, fie în țările arabe, fie în China. Transferul ar urma să aibă loc în schimbul unor bani grei, peste 1,5 milioane de euro.

5. Ioan Ovidiu Sabău nu a putut să privească penalty-ul transformat de Dan Nistor, care a dus meciul la loviturile de departajare. Nistor a trimis în forță și a făcut un semn caracteristic lui Cristiano Ronaldo, prin care a arătat că este prezent pe Stadionul Ion Oblemenco. Dan Nistor a marcat golul Universității Craiova, în august 2020, în meciul pierdut de olteni cu CFR Cluj, scor 1-3. Partida a rămas în istorie ca singura finală la propriu a Ligii 1. „Leii” puteau deveni campioni atunci.

6. Raul Silva s-a luptat cu Anselmo, un jucător masiv, și a făcut-o bine în prima repriză. Silva a urcat cu tupeu în careul advers, la fazele fixe, și a avut o oportunitate în minutul 37. El a ratat primul la penalty-uri și era să scrie o dramă la ultimul meci la Craiova! Brazilianul va părăsi gruparea de pe Ion Oblemenco la finalul acestei partide.

7. Spectatorii pătimași ai juveților și-au pierdut răbdarea după minutul 75. Iar dacă unii părinți cu copii au început să plece din prima repriză de prelungiri, fanii au mai încercat, sporadic, să mai dinamizeze meciul. Au mai fost scandări răzlețe de încurajare, dar tribunele au înnebunit ad literam cu penalty-ul scos de Houri. Apoi s-a dezlănțuit vulcanul de pe Oblemenco. Galeria Craiovei l-a înjurat pe selecționerul Edward Iordănescu, la finalul partidei, din cauza faptului că nu l-a convocat pe Alexandru Mitriță la CE 2024. Elevii lui Costel Gâlcă au mers la final să salute galeria și să cânte cu fanii.

VIDEO Val de suporteri, printre care și foarte mulți copii, s-au adunat pentru a vedea meciul Universitatea Craiova - U Cluj SAVE ARTICLE PREVIEW

România - Ucraina 0-0 » START la Euro 2024! Se joacă pe contre! Mudryk încearcă să ne ia prin surprindere, răspundem prin Coman!
Nationala
Corina Caragea a ajuns la Munchen! Într-o fustă scurtă, prezentatoarea de la Pro TV a făcut furori înainte de meciul România - Ucraina
Euro 2024
UEFA, decizie radicală la meciul România - Ucraina » Adversarii „tricolorilor” au făcut cerere oficială
Euro 2024

România - Ucraina » Echipa de start gândită de Edi Iordănescu pentru primul meci de la EURO 2024

Adrian Ilie a fost condamnat la 8 luni de închisoare! » Ce se întâmplă cu „Cobra”