FOTBAL  »  Superliga  »  UNIVERSITATEA CRAIOVA - U CLUJ

FOTO Trei decizii-cheie au dinamitat finalul din U Craiova - U Cluj » Marcel Bârsan a dictat două lovituri de la 11 metri și a anulat un gol. Verdictul specialistului

Articol de - Publicat duminica, 26 mai 2024 23:14 / Actualizat duminica, 26 mai 2024 23:20

Trei decizii-cheie au dinamitat finalul partidei de pe „Oblemenco”. Centralul Marcel Bârsan a arătat de două ori punctul cu var în prelungirile prelungirilor, iar un alt gol al oltenilor a fost anulat pentru un ofsaid.

Tabela de marcaj indica 0-0 după 119 minute, însă aceste decizii târzii au schimbat statistica, „Universitățile” fiind răsplătite cu reușite, după avalanșa de ocazii irosite de-a lungul meciului.

Au înnebunit salcâmii! Penalty-uri epice și Craiova ajunge-n Europa
CSU CRAIOVA - U CLUJ 1-1 (5-4)

Totul s-a decis de la punctul cu var

Mai întâi, în timp ce formațiile lui Gâlcă și Sabău se pregăteau de loteria penalty-urilor, ca un preambul al acesteia, Valentin Gheorghe a comis henț în propriul careu. „Cavalerul în negru” nu a ezitat, dictând imediat penalty. Francezul Lyes Houri și-a asumat responsabilitatea, neirosind șansa oferită.

La 1-0 pentru Craiova, oltenii au avut și un gol anulat pentru un ofsaid, corect acordat.

Câteva minute mai târziu, în urma unei lovituri libere ale „studenților”, atacantul Jovan Markovic l-a faultat în careu pe Bogdan Mitrea. După consultarea arbitrajului video, Bârsan a acordat din nou penalty. Pentru clujeni, sarcina și-a asumat-o Dan Nistor, care a șutat imparabil, Laurențiu Popescu neavând nici o șansă.

Ion Crăciunescu, fostul mare arbitru român, a comentat la finalul partidei penalty-ul acordat lui U Cluj: „Îi dă cu piciorul în picior. E penalty”

Ce luptă pentru ultimul loc european!

Partida de pe „Oblemenco” a fost una animată, cele două formații fiind dezinvolte, semn că nu au clacat în fața mizei extrem de importante: un ultim tichet pentru preliminariile Conference League.

De-a lungul celor 90 minute, ambele formații au irosit mai multe șanse importante, împărțindu-și perioadele de autoritate la firul ierbii. De notat bara lui Koljic din minutul 58, tripla-ocazie a „studenților” de două minute mai târziu, uluitoarea ratare a novicelui Bană din minutul 80, dar și încercarea de lob a lui Valentin Gheorghe, scăpat singur cu Laurențiu Popescu, goalkeeper-ul oltenilor.

CSU Craiova - U Cluj, baraj pentru Conference League / foto: Raed Krishan
+45 FOTO

Finalul prelungirilor a fost de-a dreptul uluitor. Mai întâi, Vali Gheorghe a comis henț în careu, iar francezul Lyes Houri a transformat sigur. Apoi, Markovic l-a faultat în careu pe Mitrea, iar centralul Marcel Bârsan a arătat din nou punctul cu var. Dan Nistor a transformat impecabil lovitura de la 11 metri în minutul 120+10, trimițând partida la loteria penalty-urilor.

La loviturile de departajare, Nistor nu s-a dovedit la fel de inspirat și a ratat șansa decisivă de a își trimite echipa în preliminariile Conference League. Apoi, Zajkov a înscris, iar tânărul Ilie a consemnat soarta celor de la U. În prealabil, au executat impecabil Koljc, Anzor, Crețu și Houri pentru olteni, în timp ce Bic, Mitrea, Chipciu și Thalisson au înscris pentru ardeleni.

VIDEO. Laurențiu Popescu, aplaudat de întregul stadion la finele partidei

Gafă halucinantă a Ucrainei înainte de partida de la Euro 2024 » Cu ce a înlocuit drapelul României pe tricoul oficial
Nationala

România - Ucraina » Echipa de start gândită de Edi Iordănescu pentru primul meci de la EURO 2024

Adrian Ilie a fost condamnat la 8 luni de închisoare! » Ce se întâmplă cu „Cobra”