Articol de Romeo Ene - Publicat marti, 18 martie 2025 07:53 / Actualizat marti, 18 martie 2025 11:35
Mihai Stoica (59 de ani), oficialul celor de la FCSB, a avut un discurs-manifest a doua zi după derby-ul FCSB - Rapid, scor 3-3, în prima etapă din play-off.
Acesta nu s-a mai putut abține în contextul în care Marius Șumudică, antrenorul Rapidului, a acuzat un comportament rasist din partea suporterilor FCSB, dar și că un oficial roș-albastru i-ar fi înjurat jucătorii.
Mihai Stoica a răbufnit: „Mii de oameni au strigat un cântec pe care l-au compus împotriva fiicei mele care era bolnavă”
MM a făcut o trimitere la societatea actuală, susținând că „înjurăturile se caută”, că în hip-hop predomină limbajul suburban, pe TikTok apare conținut de slabă calitate, iar în stand-up se folosesc frecvent expresii vulgare.
„Eu chiar consider că acum comportamentul lui (n.r. - Şumudică) a fost ok. A zis o singură mare prostie, că am pus noi oameni să stea în spatele lui. Acolo e nucleul dur al celor de la VIP, care vin, îşi plătesc mereu bilete.
Ne-au înjurat şi pe noi. I-au înjurat şi pe Hagi sau Dan Petrescu. Orice manifestare poate fi oprită cu amendă foarte mare pentru tulburarea liniştii publice. Dar pentru asta cine să intervină? Se înjură foarte mult peste tot, pe toate stadioanele din lumea asta.
Genul acesta de manifestare apare şi în situaţia în care tu provoci. Când tu acum două săptămâni ai provocat şi ai zis, fără spună nimeni nimic, că galeria e zero şi că urăşti echipa, e normal că oamenii iau foc.
N-o să se intervină niciodată. La mine, mii de oameni au strigat un cântec pe care l-au compus împotriva fiicei mele care era bolnavă. Asta nu se va opri niciodată”, a afirmat MM în prima fază.
MM Stoica: „Asta e România din ziua de azi”
„Când în hip-hop guvernează cuvinte suburbane, când în TikTok apar numai mizerii, când la stand-up se spun numai porcării. Eu nu am fost la vreun spectacol de stand-up, dar mi se pare grotesc ce aud. Să iei bani ca să înjuri, mi se pare foarte ciudat.
Dar asta se caută, se pare. Lumea caută înjurăturile. Înainte nu ştiam numele interlopilor. Acum interlopii îşi dau întâlnire pe TikTok să se provoace la luptă.
Să fim serioşi, asta e România din ziua de azi. Peste tot se întâmplă aşa. Englezii inventează pe moment cântece şi jignesc adversarii. Şi ei au inventat fotbalul”, a completat oficialul FCSB la Prima Sport.
Sociologul Gelu Duminică sancționează una dintre postările lui MM Stoica: „Asta spun toți rasiștii”
Tot luni, în una dintre postările pe care le-a publicat pe rețelele sociale, Mihai Stoica a scris, cu majuscule, că „SUBIECTUL RASISM PE STADION E FALS!” și că referirile repetate la rapidiști drept „țigani” „sunt doar porecle”:
Eu am mulți prieteni țigani și n-am făcut niciodată vreo diferențiere între români și rromi, așa cum n-am făcut și nu fac între români și străini sau între caucazieni și afroamericani. (...)
La fotbal nu e xenofobie, la fotbal nu e rasism, la fotbal sunt porecle. Aurolaci, oi, câini, țigani. Altfel, ce-am face cu Manchester United, Milan sau naționala Belgiei? Plus Kaiserslautern.
Replica a primit-o din partea sociologului Gelu Duminică:
Asta spun toți rasiștii, să știți. Și v-o spune cineva care studiază de ani buni toate subterfugiile rasistului. Nu prea există rasist pe fața pământului care să nu vină să spună cum are el un prieten foarte bun care e rom. Sau de culoare. Și care nu se supără nici dacă îl jignești, e ok cu asta, e un om bun. Asta justificăm și violența împotriva femeilor.
Iar cu privire la altă afirmație a lui Mihai Stoica, „cine vrea să-și educe perfect copilul trebuie să-l țină departe de stadioane”, sociologul a adăugat, conform golazo.ro:
„E o tâmpenie ce spune, o cauționare a unei mizerii. E foarte greu să schimbăm ceea ce nu recunoaștem. Ce să mai zici la o asemenea idee? Bine că nu merge și în străinătate ca să le dea astfel de idei celor de acolo. Pentru că ei fac tot posibilul să aducă copiii, tinerii la stadioane”.
Piero Ferrari, cadou de 32 de milioane de euro pentru soția Romina Gingașu