Articol de Romeo Ene - Publicat sambata, 26 iulie 2025 21:36 / Actualizat sambata, 26 iulie 2025 21:47
Parma a disputat sâmbătă o partidă de pregătire în compania nemților de la Werder Bremen. Cele două echipe au terminat la egalitate, scor 0-0, după un meci în care s-au jucat două reprize de 60 de minute.
Dennis Man (26 de ani), singurul român rămas la Parma după plecarea lui Valentin Mihăilă în Turcia, a fost titular, însă a primit cea mai mică notă din partea celor de la Parma Live, 5,5.
Nota lui Dennis Man, după Bremen - Parma 0-0: ce scriu italienii
Man a fost schimbat de antrenorul Carlos Cuesta după o oră de joc, iar italienii i-au analizat prestația, primind 5.5, cea mai mică notă dintre titulari.
„5.5. A arătat câteva momente bune pe parcurs și a gestionat corect unele faze de tranziție, însă a evitat constant duelurile unu contra unu și nu a reușit să creeze superioritate numerică.
Pare încă lipsit de încredere, iar speranța este ca odată cu revenirea la o formă fizică optimă să-și regăsească și claritatea în joc”, au explicat italienii.
Primul „11” folosit de Parma în meciul cu Bremen: Suzuki - Begic, Bernabe, Circati, Del Prato, M. Keita, Leoni, Man, Ondrejka, Pellegrino, Valeri
Să se gândească un pic de ce a ajuns în situația asta la Parma! Cred că era nevoie să dea mai mult, să se apropie de așteptările clubului care a investit o sumă mare în transferul său.
Nu trebuie să se gândească doar la bani. Chiar dacă se spune că viața fotbalistului e scurtă și că aspectul financiar e important, vin și vă întreb, dar când juca pe o sută de mii în România cum era?
Sau atunci privea altfel lucrurile? Problema fotbalistului român este mentalitatea! Dacă ei ar avea măcar zece la sută, nu spun mai mult, din mentalitatea lui Cristiano Ronaldo, am avea o altă imagine în Europa.
- Giovanni Becali, pe 4 iulie, despre situația lui Man