Articol de Aurelian Botezatu - Publicat marti, 12 august 2025 12:45 / Actualizat marti, 12 august 2025 12:47
VfB Stuttgart vrea cel puțin 65 de milioane de euro în schimbul golgheterului Under 21 de la Euro 2025, Nick Woltemade (23 de ani).
Nick Woltemade revine în prim-planul mercato-ului estival din Bundesliga! Cu doar câteva zile înaintea duelului Bayern - VfB Stuttgart, din Supercupa Germaniei, managerul șvabilor, Alexander Wehrle, a făcut o declarație surprinzătoare cu trimitere spre bavarezi.
„Dacă vreți neapărat să-l transferați pe jucător, ar trebui să găsiți o soluție în acest interval de timp. Jucăm Supercupa sâmbătă. Totul ar trebui rezolvat cel târziu până la startul meciului”, este citat Wehrle în Stuttgarter Zeitung.
VfB Stuttgart îl declară „netransferabil” pe Nick Woltemade dacă plecarea la Bayern nu se rezolvă până sâmbătă
Altfel spus, dacă în următoarele patru zile nu va exista nicio „ofertă extraordinară” din partea lui Bayern, Woltemade va rămâne la VfB. Supercupa împotriva campioanei Germaniei va avea loc sâmbătă seara (21:30, ora României), la Stuttgart, pe terenul deținătoarei Cupei.
Ulterior, Stuttgart nu va mai discuta despre un transfer al atacantului său. „Chiar așa. Din momentul în care arbitrul va fluiera startul partidei, mă voi concentra exclusiv asupra meciului. Iar ulterior, asupra debutului în noul sezon. Jucăm cu Union Berlin, apoi cu Eintracht Braunschweig și Borussia Monchengladbach. La un moment dat, ajunge!”, a atenționat oficialul de la VfB.
Lothar Matthaeus: „Îmi imaginez că această chestiune nu este definitiv închisă”
Fostul internațional german Lothar Matthaeus crede că Bayern îl va achiziționa în cele din urmă pe golgheterul ultimului Euro Under 21, cu 6 goluri în 5 meciuri jucate. În rubrica sa de la Sky Sport Germania, el a punctat: „Max Eberl (n.r. - directorul sportiv al lui Bayern) a spus săptămâna trecută că transferul lui Woltemade nu mai e de actualitate, dar îmi imaginez că această chestiune nu este definitiv închisă”.
Mai ales după ce bavarezii l-au vândut pe Kingsley Coman lui Al Nassr, în schimbul a 35 de milioane de euro, și au acum suficienți bani pentru a satisface pretențiile Stuttgartului. Matthaeus: „Dacă cele 55 de milioane oferite reprezintă sfârșitul, atunci Woltemade trebuie să se întrebe: «De ce nu plătesc 65 de milioane pentru mine, când au achitat 75 de milioane în schimbul lui Luis Diaz?»”.
Soluția de urgență? Un fost mare internațional, pregătit să-i ia locul lui Arne Slot la Liverpool