INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  INTER

OFICIAL Inter a anunțat transferul: primul român acontat în „era Cristi Chivu”

Antonio David, în acțiune la Cesena / Sursă foto: Facebook@ Cesena
Antonio David, în acțiune la Cesena / Sursă foto: Facebook@ Cesena

Articol de - Publicat joi, 14 august 2025 13:15 / Actualizat joi, 14 august 2025 16:34

Inter Milano a anunțat în mod oficial că l-a împrumutat de la Cesena pe fundașul stânga român Antonio David, 21 de ani, pentru echipa U23 a „nerazzurilor”.

După ce Betis Sevilla l-a luat sub formă de împrumut de la Farul pe goalkeeper-ul Vlad Răfăilă, un alt tânăr fotbalist român de perspectivă devine protagonistul unei mutări la un nume mare pe scena internațională. Trupa de pe „Meazza” își completează lotul de tineret pentru noul sezon, iar în strategia italienilor a fost inclus și un fotbalist român.

Antonio David, internațional U20 legitimat la Cesena, a fost cedat, cel puțin temporar, la echipa secundă a Interului lui Chivu.

Antonio David, oficial la Inter

La două luni de la instalarea românului la cârma primei echipe, Antonio David, cotat la 200.000 de euro pe Transfermarkt, devine primul compatriot care semnează cu Internazionale Milano în „era Chivu”.

Născut la Ravenna, în Italia, dar având cetățenie română, David se află pe lista consistentă a fotbaliștilor cu origini românești stabiliți în Diaspora. David evoluează pe postul de fundaș stânga și a mai trecut, pe lângă Cesena, pe la AS Gubbio 1910, club unde a fost împrumutat în stagiunea precedentă.

„FC Internazionale Milano anunță sosirea lui Antonio David de la Cesena F.C. la «Nerazzurri». Jucătorul născut în 2004 se transferă la Inter U23 pe o perioadă temporară, cu drept de opțiune de cumpărare”, a informat Inter, prin intermediul site-ului oficial.

Inter a anunțat transferul: primul român acontat în „era Cristi Chivu”
Antonio David a fost prezentat oficial pe site-ul lui Inter

Antonio David l-a avut adversar pe antrenorul Cristi Chivu, în momentul în care românul o pregătea pe Inter Primavera. La o acțiune a naționalei U20, puștiul a dezvăluit cum a decurs interacțiunea sa cu fostul fundaș central al „nerazzurrilor”.

Familia lui Antonio David își are originile în Cluj, dar fotbalistul n-a cochetat prea mult timp cu România. Locuiește în Italia, continuând însă să reprezinte naționala noastră, până acum doar la nivel U20.

Sub comanda lui Costin Curelea, Antonio David a bifat, în ultimul an și jumătate, cinci apariții în tricoul reprezentativei U20 a României. A jucat ultima oară în tricoul naționalei pe 25 martie, într-o victorie cu Turcia U20, scor 3-1.

Cel puțin deocamdată, pare greu de crezut că Antonio David va fi inclus în lotul lărgit al primei echipe, urmând să evolueze la formația U23 a Interului.

Citește și:
Cuplul viral din sport s-a despărțit după o săptămână de relație intensă
Altele
Cuplul viral din sport s-a despărțit după o săptămână de relație intensă
Toată lumea râde de Real Madrid » Cele mai tari meme-uri după El Clasico
Campionate
Toată lumea râde de Real Madrid » Cele mai tari meme-uri după El Clasico
Interes de ultimă oră pentru transferul lui Alexandru Dobre! » Clubul care îl vrea ca să atace titlul
Superliga
Interes de ultimă oră pentru transferul lui Alexandru Dobre! » Clubul care îl vrea ca să atace titlul
Jaqueline Cristian, victorie mare la Adelaide: a eliminat locul 11 mondial
Tenis
Jaqueline Cristian, victorie mare la Adelaide: a eliminat locul 11 mondial
OFICIAL Vești excelente pentru cine are centrală de apartament
Profit.ro
OFICIAL Vești excelente pentru cine are centrală de apartament
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„Orașul are și alte nevoi...” » Primarul din Botoșani a reacționat după dezvăluirile de pe GSP: „Mi-au cerut un milion de lei”

Sabalenka are echipament nou pentru Australian Open » Fosta ei rivală a făcut topul costumelor din tenisul feminin: Sorana Cîrstea e pe podium!


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează
Close