INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ACORD

Șeful lui Fenerbahce a văzut cu ce echipă s-a înțeles Mourinho: „Coincidență?”

Ali Koc, președintele lui Fenerbahce. FOTO: Imago Images
Ali Koc, președintele lui Fenerbahce. FOTO: Imago Images

Articol de - Publicat miercuri, 17 septembrie 2025 18:42 / Actualizat miercuri, 17 septembrie 2025 18:43

Dat afară de Fenerbahce după eliminarea din Liga Campionilor, Jose Mourinho (62 de ani) e aproape de revenirea pe banca tehnică. Portughezul a ajuns la un acord cu Benfica, chiar formația care „i-a semnat sentința”.

În acest sens, președintele lui Fenerbahce, Ali Koç, a reacționat la auzul acestei vești. după ce i-a plătit antrenorului portughez o despăgubire de 9 milioane de euro, potrivit abola.pt.

Cum vede președintele lui Fenerbahce posibilitatea ca Mourinho să o antreneze pe Benfica

Decizia privind demiterea lui Bruno Lage era încă în discuție la primele ore ale dimineții, dar varianta unei schimbări de antrenor a devenit tot mai accentuată, după debutul cu stângul în faza grupei unice din Liga Campionilor.

Ali Koç, președintele lui Fenerbahce, a aflat miercuri dimineață despre posibilitatea ca Jose Mourinho să devină noul antrenor al Benficăi și a ținut să comenteze acest subiect.

„Am aflat de dimineață știrile despre Benfica și Jose Mourinho, dar nu știu dacă sunt adevărate. Dacă se confirmă, aș spune că este o coincidență ciudată a vieții”, a declarat Ali Koç pentru TRT Spor.

Fenerbahce i-a plătit lui Jose Mourinho o despăgubire de 9 milioane de euro pentru că l-a demis.

Fenerbahce nu doar că a fost eliminată de „vulturi” în faza play-off-ului Ligii Campionilor, dar soarta returului a fost decisă de golul marcat chiar de jucătorul care urma să fie deja transferat de Fener, Kerem Aktürkoglu.

Jose Mourinho era pe banca lui Fenerbahce, Bruno Lage o pregătea pe Benfica, iar acum portughezul ar putea ajunge să preia echipa lisaboneză chiar în plină campanie de Liga Campionilor.

Bruno Large condus echipa din septembrie 2024. Sub comanda lui, Benfica a jucat 66 de meciuri, înregistrând 49 de victorii, 9 egaluri și 11 înfrângeri.

Potrivit informațiilor venite din Portugalia, negocierile au evoluat în ultimele ore în direcția unei colaborări cu Jose Mourinho.

Citește și:
Xabi Alonso, OUT de la Real Madrid » S-a aflat și înlocuitorul-surpriză!
Campionate
Xabi Alonso, OUT de la Real Madrid » S-a aflat și înlocuitorul-surpriză!
Fotbalistul român și-a cerut iubita în căsătorie în Las Vegas
Liga 2
Fotbalistul român și-a cerut iubita în căsătorie în Las Vegas
Noul Peugeot se lansează în România și vine cu un detaliu care atrage toate privirile! Se va bate pentru supremație cu Toyota sau Volkswagen
Noutati auto
Noul Peugeot se lansează în România și vine cu un detaliu care atrage toate privirile! Se va bate pentru supremație cu Toyota sau Volkswagen
Toată lumea râde de Real Madrid » Cele mai tari meme-uri după El Clasico
Campionate
Toată lumea râde de Real Madrid » Cele mai tari meme-uri după El Clasico
OFICIAL Vești excelente pentru cine are centrală de apartament
Profit.ro
OFICIAL Vești excelente pentru cine are centrală de apartament
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Cosmin Olăroiu, investiție de milioane de euro într-un proiect major din București

Cuplul viral din sport s-a despărțit după o săptămână de relație intensă


Comentarii (1)
OaiaTrista
OaiaTrista  •  17 Septembrie 2025, 19:37

Hai, nu zau?! Il dai afara si te mira o coincidenta! Desi nu mi-a placut Mourinho niciodata as putea spune ca se descurca cu viata lui. E el de vina ca l-ai angajat? Nenea baskanu, la ei nu e orient unde barfa, suspiciunea, minciuna, pacaleala si... multe alte virturi otomane preimeaza; la ei e oocident, unde sunt si alea, dar in masura mult mai mica decat la Istambul. Ei au altele. Asta este! Sa vedem ce va fi!

Vezi toate comentariile (1)
Comentează