Articol de Tudor Belivacă - Publicat duminica, 19 octombrie 2025 15:31 / Actualizat duminica, 19 octombrie 2025 15:42
Florin Prunea (57 de ani), fost internațional român și actual delegat UEFA, a publicat pe rețelele de socializare o scrisoare în care face precizări cu privire la declarațiile jignitoare pe care le-a avut la adresa lui Jurgen Klopp.
Vorbele delegatului UEFA român au făcut valuri și în presa internațională, unde publicații precum Daily Mirror și Bild l-au „tăvălit” serios pentru jignirile aduse antrenorului.
Acum, Florin Prunea a venit cu explicații legate de afirmațiile lui, transmițând faptul că „emisiunea este de divertisment sportiv, unde ironia, sarcasmul și umorul sunt frecvent folosite ca mijloace de exprimare”.
Florin Prunea, precizări după afirmațiile jignitoare la adresa lui Jurgen Klopp care au făcut înconjurul lumii

Florin Prunea a postat o variantă a textului în engleză și una în română.
„Stimați reprezentanți ai presei,
Numele meu este Florian Prunea și doresc să ofer câteva clarificări în legătură cu articolul publicat în data de 16 octombrie 2025 care face referire la declarațiile mele recente despre Jurgen Klopp, prezentate în emisiunea românească iAMSport.
Emisiunea respectivă este una de divertisment sportiv, unde ironia, sarcasmul și umorul sunt frecvent folosite ca mijloace de exprimare. Din păcate, traducerile literale din limba română în limba engleză sau alte limbi pot pierde aceste nuanțe importante, mai ales în ceea ce privește tonul și contextul.
Nu am avut niciun moment intenția de a-l ataca pe Jurgen Klopp sau de a formula remarci jignitoare la adresa sa. Dimpotrivă, îl respect profund ca profesionist și admir realizările sale remarcabile în fotbal.
Referitor la expresia «nu mi-a plăcut niciodată de el», menționez că personalitățile publice devin adesea subiecte de opinie, iar astfel de formulări, într-un context relaxat și umoristic, nu exprimă ostilitate sau lipsă de respect.
Dacă aceste declarații au fost percepute ca fiind ofensatoare, îmi cer scuze sincer. Nu aceasta a fost intenția mea, iar ele nu reflectă nici comportamenul meu personal și profesional, nici adevărata mea apreciere față de domnul Klopp.
Vă mulțumesc pentru atenție și pentru oportunitatea de a clarifica această situație.
Cu considerație, Florian Prunea”, a fost mesajul postat de fostul internațional pe rețeaua de socializare Instagram.
Ce a declarat Florin Prunea despre Jurgen Klopp: „Mănâncă cu dinții ăia carbid, cărămizi mesteca. O baracă de antrenor”
Florin Prunea l-a numit pe Jurgen Klopp „papagal” și a avut mai multe afirmații jignitoare la adresa fostului antrenor de la Liverpool legate de aspectul său fizic. Delegatul UEFA a transmis că „niciodată nu i-a plăcut” de Jurgen Klopp.
Hai, mă, lasă-mă cu papagalul tău. Cel mai slab antrenor din istoria lui Liverpool. S-a dus la RB Salzburg să stea pe acolo, să ia și el niște bani. O baracă de antrenor, niciodată nu mi-a plăcut. Niciodată n-am putut să-l sufăr, când îl vedeam cum făcea tot circul ăla, ziceai că mănâncă cu dinții ăia carbid, cărămizi mesteca. Circul ăla pe care-l făcea.
A dat puțin de greu… Făcea și el puțin din palme acolo, o baracă de antrenor. Pe bune? Nimeni, până să vină el, nu făcea pressing? Ce a inventat el? Se face pressing de pe vremea lui nea ‘Piști’ Kovacs
-Florin Prunea, fost internațional român, acum delegat UEFA
Piero Ferrari, cadou de 32 de milioane de euro pentru soția Romina Gingașu