Articol de Ionuţ Coman - Publicat luni, 27 octombrie 2025 14:50 / Actualizat luni, 27 octombrie 2025 14:57
Fostul antrenor al lotului olimpic, Nicolae Forminte (69 de ani), care a pregătit-o pe Denisa Golgotă, a reacționat la declarațiile sportivei la sosire de la Campionatele Mondiale, spunând că întreaga situație nu are legătură cu gimnastica.
La întoarcerea în țară, după Campionatele Mondiale de la Jakarta, care s-au încheiat pe 25 octombrie, Denisa Golgotă (23 de ani, locul 7 în finala de la sol) a spus că „am depus o plângere care nu a fost luată în seamă. Toată lumea știe despre ce e vorba. Persoanele cu care mă antrenez în sală m-au hărțuit și au încercat să mă facă să cedez psihic. Din păcate, federația s-a făcut că plouă”, conform as.ro.
Gimnasta îi acuză pe oficiali și de favoritisme la nivel de lot. La rândul său, Camelia Voinea, mama și antrenoarea Sabrinei Voinea (locul 4 în finala de la sol și 7 la bârnă), spre care pare că sunt îndreptate acuzațiile, a replicat pentru GSP că „sunt niște minciuni, niște frustrări, pentru că Sabrina este mult mai bună decât ea. Mă deranjează foarte mult și, dacă nu-și va cere scuze, voi acționa pe căi legale. (…) Este clar că este manipulată de anumite persoane, din cercul ei, dar nu voi accepta să se spune astfel de minciuni”.
Fostul antrenorul al lotului olimpic al României, Nicolae Forminte, s-a declarat întristat de scandalul iscat, despre care consideră că nu are legătură cu gimnastica.
Nicolae Forminte: „Nu poți să construiești câte o sală pentru fiecare gimnastă”
„Mă surprind aceste declarații și mă întristează ceea ce se întâmplă, pentru că nu are legătură cu gimnastica. Mă așteptam ca după Campionatele Mondiale să se facă facă o analiză a evoluției din concurs, nu să se discute despre probleme personale”, a subliniat el pentru GSP.
„Știu că au existat disensiuni, că federația a discutat și cu sportivele, și cu antrenoarele, dar este o problemă de disciplină personală, de bun simț personal. Nu poți să construiești câte o sală pentru fiecare gimnastă, să se antreneze singură. Este o lipsă crasă de înțelegere a scopului pentru care te afli acolo, dar cred că totul vine pe fondul lipsei de valoare și rezultate", a spus tehnicianul în vârstă de 69 de ani.

De altfel, Nicolae Forminte a dezvăluit că nu se aștepta ca Denisa Golgotă, pe care a antrenat-o, să facă astfel de declarații și că regretă că s-a ajuns în acest punct.
„O iubesc pe Denisa, este ca și copilul meu, dar nu-i cunoașteam această latură. Mă bucur că s-a întors în gimnastică, dar nu cred că a făcut-o ca să creeze acest scandal. Dacă există bullying, aduci dovezi și dai în judecată persoanele”, a declarat el.
Nu mi se pare corect să pui aceste lucruri pe seama federației, care a încercat să țină totul în limitele bunului simț. Sunt chestiuni de educație, de comportament, nu de gimnastică. Le știu bine pe ambele sportive și mă doare sufletul – Nicolae Forminte
Ambele gimnaste au adus în discuție, separat, și problemele medicale pe care le-au avut în Indonezia, toxiinfecție alimentară. „Când pleci într-o astfel de zonă, sportivul trebuie să aibă grijă ce mănâncă, iar antrenorul trebuie să-l protejeze. Dar nu cred că evoluțiile din finale au fost cauzate de un deranjament la stomac”, e de părere Nicolae Forminte.
Piero Ferrari, cadou de 32 de milioane de euro pentru soția Romina Gingașu