Articol de Carmen Dumitru, Tudor Belivacă - Publicat vineri, 14 noiembrie 2025 21:20 / Actualizat vineri, 14 noiembrie 2025 23:25
Alexandru Musi (21 de ani), jucătorul celor de la Dinamo, a fost menajat astăzi în partida României U21 pierdută în fața selecționatei similare din Finlanda, scor 0-2, în preliminariile Campionatului European din 2027. Înainte de meci, FRF a anunțat că nu face parte din lot, dar se pare că dinamovistul nu are probleme grave.
„Alexandru Musi a resimțit dureri la ultimul antrenament al tricolorilor și, pentru a nu risca o accidentare mai gravă, acesta va fi menajat în partida de astăzi și nu se află în lot”, au anunțat cei de la FRF înainte de partidă. Se pare că fotbalistul are șanse mari să fie apt pentru partida cu Spania U21, programată pe 18 noiembrie, de la ora 19:00.
Alexandru Musi, șanse mari să joace împotriva Spaniei U21: dinamovistul se resimte de două zile
Dinamovistul a resimțit dureri la coapsă de acum aproximativ două zile. Musi nu s-a antrenat normal și a intrat doar în sală. Conform informațiilor obținute de GSP, dinamovistul ar urma să fie apt pentru meciul cu ocupanta primului loc din grupa pentru calificările la Campionatul European din 2027.
Alexandru Musi este unul dintre cei mai importanți oameni din naționala lui Costin Curelea. Dinamovistul are 7 meciuri pentru selecționata U21 a României.
Alexandru Musi a ajuns în această vară la Dinamo de la rivala FCSB în urma unui schimb care a implicat aproape un milion de euro și pe Dennis Politic. De la venirea la Dinamo, principala variantă de jucător U21 a jucat 17 meciuri, a marcat de 5 ori și a oferit 3 pase decisive în toate competițiile.
Lotul lui Costin Curelea pentru acțiunea din luna noiembrie a naționalei U21
Portari: Ștefan Lefter (Universitatea Cluj), Vlad Rafailă (Real Betis | Spania), Rafael Munteanu (Farul Constanța);
Fundași: Tony Strata (Vitória Guimarães | Portugalia), Mark Țuțu (UTA Arad), Matteo Duțu (AC Milan | Italia), Mario Tudose (CFC Argeș), Ștefan Duțu (Farul Constanța), Robert Sălceanu (Petrolul), Kevin Ciubotaru (AFC Hermannstadt), Ionuț Pop (Concordia Chiajna);
Mijlocași: Alexandru Musi (Dinamo), Lorenzo Biliboc (CFR Cluj), Cristian Mihai (Dinamo), Cătălin Vulturar (Rapid), Alin Boțogan (Petrolul), David Matei (Universitatea Craiova), Omar El Sawy (Universitatea Cluj), Rareș Pop (Rapid), Robert Jălade (Sevilla FC | Spania), Luca Szimionaș (Hellas Verona | Italia);
Atacanți: Rareș Burnete (Juve Stabia | Italia), Atanas Trică (Universitatea Cluj).
Piero Ferrari, cadou de 32 de milioane de euro pentru soția Romina Gingașu