INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ANGLIA

S.O.S. Liverpool! Planul nebun al șefilor, cu Jurgen Klopp și Luis Enrique

Jurgen Klopp /  FOTO: Getty Images
Jurgen Klopp / FOTO: Getty Images

Articol de - Publicat vineri, 28 noiembrie 2025 07:34 / Actualizat vineri, 28 noiembrie 2025 07:35

Liverpool a suferit 9 eșecuri în ultimele 12 meciuri oficiale, ultimul în fața lui Eindhoven (1-4), în Liga Campionilor.

Liverpool ar putea apela la Jurgen Klopp (58 de ani) pentru a salva sezonul - dezvăluie tabloidul The Sun vineri de dimineață. Tehnicianul german ar fi prima variantă a șefilor clubului dacă se decid la un moment dat să renunțe la serviciile managerului olandez Arne Slot.

Jurgen Klopp până la vară, apoi Luis Enrique

Aceștia ar urma să-i ceară tehnicianului german să preia echipa până la finele stagiunii în curs. Klopp a pregătit-o pe actuala campioană a Angliei timp de 9 ani, între 2015 și 2024, iar în ianuarie 2025 a preluat funcția de „șef global al fotbalului” la concernul Red Bull.

După fluierul final al sezonului în curs, Klopp ar urma să-i predea ștafeta lui Luis Einrique, de la PSG, care, potrivit aceluiași The Sun, „este soluția pe termen lung” pentru banca tehnică.

Arne Slot a fost băgat în ședință, dar susține că încă are sprijinul șefilor

Arne Slot, la rându-i, insistă că încă are sprijinul proprietarilor americani ai clubului, grupul „Fenway Sports” (FSG) - în ciuda seriei halucinante de nouă înfrângeri în 12 meciuri, care l-au pus sub o presiune uriașă.

S.O.S. Liverpool! Planul nebun al șefilor, cu Jurgen Klopp și Luis Enrique
Arne Slot // FOTO: Imago Images

Olandezul nu neagă că a tot avut discuții cu șefii săi pe tot parcursul perioadei de coșmar care s-a înrăutățit miercuri, odată cu înfrângerea pe teren propriu cu PSV Eindhoven, scor 4-1, în Liga Campionilor.

Dar precizează că sunt „același gen de discuții pe care le-am avut mereu, de când sunt eu aici, la club”. The Sun susține însă că, departe de ochii olandezului, au avut loc ședințe și între directorii „cormoranilor”, îngrijorați că acesta „a pierdut vestiarul”.

The Sun: „Încă o înfrângere ar pune presiune pe patroni să acționeze”

Consiliul de Administrație ar fi decis să aștepte până la finele acestui an, pentru a vedea dacă Slot poate schimba macazul. „Dar încă o înfrângere, cu West Ham, duminică, nu numai că ar pune mai multă presiune pe Slot, ci și pe FSG să acționeze”, scrie The Sun..

Liverpool a cheltuit peste 500 de milioane de euro, în vară, cu achizițiile de jucători, dar în Premier League se află pe locul 12 în Premier League, după 12 etape! Clubul s-a mai confruntat cu o asemenea criză în sezonul 1953 - 1954, când echipa a retrogradat în cele din urmă.

Citește și:
Cum poate explica gestul?! Momentul incredibil care l-a dus pe Ngezana în „optimile” Cupei Africii
Campionate
Cum poate explica gestul?! Momentul incredibil care l-a dus pe Ngezana în „optimile” Cupei Africii
Bogdan Vătăjelu a rămas liber de contract și se îndreaptă spre Superligă
Superliga
Bogdan Vătăjelu a rămas liber de contract și se îndreaptă spre Superligă
Anthony Joshua, implicat într-un teribil accident rutier » Doi oameni au murit pe loc!
Box
Anthony Joshua, implicat într-un teribil accident rutier » Doi oameni au murit pe loc!
Peste 600.000 de români din Spania sunt afectați de noua schimbare rutieră! Accesoriul obligatoriu de la 1 ianuarie: cât costă
Noutati auto
Peste 600.000 de români din Spania sunt afectați de noua schimbare rutieră! Accesoriul obligatoriu de la 1 ianuarie: cât costă
Lanț ucrainean de restaurante intră în București FOTO
Profit.ro
Lanț ucrainean de restaurante intră în București FOTO
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Primul abandon în Liga 2! Finanțatorul nu va mai sprijini clubul din 2026: „Mă retrag, nu mai pot ajuta echipa!”

Piero Ferrari, cadou de 32 de milioane de euro pentru soția Romina Gingașu


Comentarii (1)
michael
michael  •  28 Noiembrie 2025, 13:58

Mă tem că Klopp nu va accepta, iar despre Luis Enrique, nici atât, mai ales că, după încheierea contractului cu PSG, este foarte posibil să revină la Barca, așa cum a și afirmat de mai multe ori!

Vezi toate comentariile (1)
Comentează