SPORTURI  »  HANDBAL  »  ROMÂNIA

Decizia luată de selecționerul României cu câteva ore înaintea marelui meci: revine pe foaia de joc a naționalei!

Alicia Gogîrlă / România - Croația, debutul tricolorelor la Campionatul Mondial/FOTO: Ionuț Iordache (GSP.ro)
Alicia Gogîrlă / România - Croația, debutul tricolorelor la Campionatul Mondial/FOTO: Ionuț Iordache (GSP.ro)

Articol de , - Publicat luni, 01 decembrie 2025 14:58 / Actualizat luni, 01 decembrie 2025 17:41

Selecționerul Ovidiu Mihăilă a luat decizia în privința celor două handbaliste lăsate în afara foii de joc pentru meciul de diseară, cu Danemarca. Din informațiile GSP, Alicia Gogîrlă va reveni în echipă. Intră și Elena Șerban în locul Biancăi Curmenț.

  • Reporterul Adrian Jitea și fotoreporterul Ionuț Iordache sunt la Rotterdam alături de naționala României și vor transmite toate informațiile și imaginile care contează.

  • Ultimul meci din grupa A va fi România - Danemarca, luni, 1 decembrie, de la ora 21:30, liveTEXT pe GSP.ro și în direct pe Prima Sport 1 și Digi Sport 1.

Alicia Gogîrlă revine în echipă pentru meciul cu Danemarca

Ovidiu Mihăilă a convocat un lot de 18 jucătoare pentru Campionatul Mondial. Pe foaia de joc a unui meci sunt permise doar 16 nume, așa că doua dintre handbalistele tricolore rămân de fiecare dată în afara lotului de meci.

Din informațiile GSP, Ovidiu Mihăilă nu se va baza astăzi pe extrema stângă Gabriela Dumitrașcu și pe portarul Bianca Curmenț. În cazul portarului, o decizie de ultimă oră, locul urmând să fie ocupat de Elena Șerban.

Revine pe foaie interul dreapta Alicia Gogîrlă. Sportiva legitimată la formația din Craiova este singura jucătoare de mână stânga din linia de 9 metri. Diseară, România va avea cu siguranță nevoie de forța aruncărilor.

Lotul României pentru Campionatul Mondial de handbal feminin:

  • Portari: Iulia Dumanska (Minaur), Bianca Curmenț (Corona Brașov), Elena Șerban (Dunărea Brăila)

  • Extreme dreapta: Sonia Seraficeanu (Gloria Bistrița), Mihaela Mihai (CSM București)

  • Inter dreapta: Alicia Gogîrlă (SCM Craiova)

  • Coordonatori: Rebeca Necula (Rm. Vâlcea), Alisia Boiciuc (Corona Brașov), Andreea Popa (Dunărea Brăila), Elena Roșu (Dunărea Brăila), Cristina Laslo (Gloria Bistrița)

  • Pivoți: Lorena Ostase (Gloria Bistrița), Sonia Vasiliu (Slatina), Asma Elghaoui (Rm. Vâlcea)

  • Interi stânga: Sorina Grozav (Corona Brașov), Maryia Skrobic (Rapid)

  • Extreme stânga: Gabriela Dumitrașcu (Corona Brașov), Eva Kerekes (Gloria Bistrița)

Programul și rezultatele în grupa României:

Citește și:
Anthony Joshua, implicat într-un teribil accident rutier » Noi dezvăluiri cutremurătoare: cine sunt cei doi bărbați morți în urma impactului
Box
Anthony Joshua, implicat într-un teribil accident rutier » Noi dezvăluiri cutremurătoare: cine sunt cei doi bărbați morți în urma impactului
Plecare total neașteptată de la Universitatea Craiova
Superliga
Plecare total neașteptată de la Universitatea Craiova
Cum poate explica gestul?! Momentul incredibil care l-a dus pe Ngezana în „optimile” Cupei Africii
Campionate
Cum poate explica gestul?! Momentul incredibil care l-a dus pe Ngezana în „optimile” Cupei Africii
Bogdan Vătăjelu a rămas liber de contract și se îndreaptă spre Superligă
Superliga
Bogdan Vătăjelu a rămas liber de contract și se îndreaptă spre Superligă
Lanț ucrainean de restaurante intră în București FOTO
Profit.ro
Lanț ucrainean de restaurante intră în București FOTO
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Primul abandon în Liga 2! Finanțatorul nu va mai sprijini clubul din 2026: „Mă retrag, nu mai pot ajuta echipa!”

Piero Ferrari, cadou de 32 de milioane de euro pentru soția Romina Gingașu


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează