Articol de Cosmin Nistor - Publicat miercuri, 03 decembrie 2025 19:57 / Actualizat miercuri, 03 decembrie 2025 20:15
Sepsi OSK traversează o perioadă tensionată, iar în centrul scandalului se află unul dintre cei mai importanți jucători din istoria clubului, portarul Roland Niczuly (30 de ani). Deși a fost ani la rând titularul incontestabil al clubului, goalkeeperul se află acum în conflict direct cu conducerea după ce a contestat la FRF o amendă de 1.000 de lei, primită din cauza surplusului de greutate.
Niczuly, ajuns rezervă în acest sezon, a avut un rol minor pe teren după retrogradarea echipei în Liga 2. Faptul că portarul nu s-a mai ridicat la nivelul așteptat a dus la tensiuni între el și conducere, iar situația a degenerat după ce clubul i-a aplicat sancțiunea financiară.
Portarul a pierdut locul de titular și a intrat în coliziune cu șefii clubului
Directorul sportiv Attila Hadnagy (45 de ani) a explicat cum s-a ajuns aici:
„Am cerut amendarea lui deoarece are 4-5 kilograme în plus. Totul a fost documentat: doctorul a întocmit referatul, actele au fost depuse. El susține că nu a fost cântărit corect. În Liga 2 nu poți da amenzi mari, salariile sunt mai mici. 1.000 de lei e suma standard în astfel de situații.
Pentru cinci kilograme în plus nu poți pune 100 de lei… și știe și el că are kilograme în plus”, a declarat Hadnagy, conform iamsport.ro.
Un conflict pornit dintr-o sumă infimă, dar cu implicații majore
Deși suma nu este una mare, disputa a ajuns la comisii. Hadnagy nu s-a ferit să spună că situația a devenit ridicolă: „Pentru 1.000 de lei ne ciondănim cu el… este penibil. Iar el știe exact situația”, a adăugat directorul sportiv, conform sursei citate.
Niczuly nu vrea să plece fără să-și primească drepturile
Portarul, unul dintre jucătorii cu cele mai mari salarii din lot, nu a dorit să plece după retrogradare, deși conducerea l-a considerat printre jucătorii care au dezamăgit. În prezent, Niczuly este doar rezervă, însă preferă să rămână până la finalul contractului, valabil încă un an și jumătate, până în 2027.
Hadnagy speră, totuși, ca despărțirea să se producă în iarnă: „Am discutat cu el. Caută echipă și a zis că, dacă găsește ceva, ne putem înțelege. Nu am stabilit încă suma pentru reziliere. Dar să stai la un club care nu te mai dorește și să stai doar pentru bani… e penibil. Sper să găsească echipă în iarnă.”
Fostul căpitan al clubului, peste 300 de meciuri la Sepsi
Roland Niczuly a apărat poarta covăsnenilor în:
238 de meciuri în Liga 1
30 de partide în Liga 2, în sezonul promovării 2016-2017
2016este anul în care Roland Niczuly a semnat cu Sepsi
De-a lungul timpului, portarul a câștigat două Cupe ale României, două Supercupe și a jucat 12 meciuri în preliminariile Conference League.
Piero Ferrari, cadou de 32 de milioane de euro pentru soția Romina Gingașu