FOTBAL  »  Superliga  »  ANTRENOR

E oficial! Marius Măldărășanu a plecat de la Hermannstadt » Au început negocierile cu posibilul înlocuitor

Marius Măldărășanu, demis oficial de Hermannstadt
Marius Măldărășanu, demis oficial de Hermannstadt

Articol de - Publicat joi, 04 decembrie 2025 18:19 / Actualizat joi, 04 decembrie 2025 18:33

Hermannstadt a anunțat azi oficial despărțirea de Marius Măldărășanu (50 de ani), antrenorul care i-a pregătit pe sibieni în ultimii 4 ani.

Marius Măldărășanu confirmase în urmă cu două zile că urmează să fie demis de Hermannstadt, după ce sibienii i-au propus rezilierea. Anunțul oficial a venit în această seară, după de părțile au pus la punct condițiile despărțirii.

Fostul fotbalist al Rapidului era cel mai longeviv antrenor din prima ligă. O prelua pe Hermannstadt pe 1 iulie 2021 și a bifat 187 de meciuri pe banca echipei. A reușit să îi aducă pe sibieni în Superliga la finalul sezonului 2021-2022. În sezonul promovării, sibienii au fost o revelație pe prima scenă, iar stagiunea trecută au jucat finala Cupei, pierdută în fața lui CFR, 2-3.

Hermannstadt a anunțat oficial despărțirea de Marius Măldărășanu

„Cu puțin timp în urmă, A.F.C.Hermannstadt și antrenorul Marius Măldărășanu au ajuns la un acord comun cu privire la rezilierea amiabilă a contractului.

E oficial! Marius Măldărășanu a plecat de la Hermannstadt » Au început negocierile cu posibilul înlocuitor
Marius Măldărășanu, în Hermannstadt - Oțelul. FOTO: Sport Pictures

187 meciuri, 77 victorii, 56 egaluri, 54 înfrângeri, o promovare, un loc 7 în SuperLiga Romania, o finală de Cupa României, un loc în inima fotbalului sibian!

Mulțumim pentru tot, Mister!”, a anunțat clubul sibian, pe rețelele de socializare.

Hermannstadt îl vrea pe Daniel Oprița

Primul nume de pe lista finanțatorului Claudiu Rotar este Daniel Oprița, antrenorul Stelei. Sursele GSP.ro spun că tehnicianul a anunțat deja conducerea clubului că își dorește să plece, fiind nemulțumit de faptul că actuala lui echipă nu are drept de promovare în Superliga.

Problema, ca și în cazul tratativelor eșuate cu Sepsi, este clauza de reziliere pe care o are antrenorul celor de la Steaua, una de 50.000 de euro. Iar acum s-ar adăuga și clauzele secunzilor săi, care sunt sunt mai mici, la nivelul de 3 salarii.

Adrian Mutu, Dorinel Munteanu și Ruben Albes sunt și ei pe lista lui Hermannstadt.

Măldărășanu a lăsat-o pe Hermannstadt pe locul 15 în Superliga, retrogradabil, cu doar 12 puncte.

Echipa asta nu va retrograda, nu are cum! Foarte mulți băieți mi-au dat mesaje, inclusiv Cristi Neguț, care și-a cerut scuze pentru cartonașul roșu luat în minutul 17. Dacă ei cred și vor da totul pe teren, nu au cum să retrogradeze. Lucrurile nu au cum să meargă la nesfârșit așa.

Trebuia să plec în vară. Am ales cu inima, așa am făcut și ca fotbalist și se pare că nu-mi învăț lecția

- Marius Măldărășanu, fostul antrenor al lui Hermannstadt

Citește și:
Anthony Joshua, implicat într-un teribil accident rutier » Noi dezvăluiri cutremurătoare: cine sunt cei doi bărbați morți în urma impactului
Box
Anthony Joshua, implicat într-un teribil accident rutier » Noi dezvăluiri cutremurătoare: cine sunt cei doi bărbați morți în urma impactului
Plecare total neașteptată de la Universitatea Craiova
Superliga
Plecare total neașteptată de la Universitatea Craiova
Cum poate explica gestul?! Momentul incredibil care l-a dus pe Ngezana în „optimile” Cupei Africii
Campionate
Cum poate explica gestul?! Momentul incredibil care l-a dus pe Ngezana în „optimile” Cupei Africii
Bogdan Vătăjelu a rămas liber de contract și se îndreaptă spre Superligă
Superliga
Bogdan Vătăjelu a rămas liber de contract și se îndreaptă spre Superligă
Lanț ucrainean de restaurante intră în București FOTO
Profit.ro
Lanț ucrainean de restaurante intră în București FOTO
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Primul abandon în Liga 2! Finanțatorul nu va mai sprijini clubul din 2026: „Mă retrag, nu mai pot ajuta echipa!”

Piero Ferrari, cadou de 32 de milioane de euro pentru soția Romina Gingașu


Comentarii (2)
rottwailer
rottwailer  •  04 Decembrie 2025, 23:12
Postat de Newman pe 04 Decembrie 2025, 18:53

Un antrenor necunoscut Oprita pentru succesul sibienilor.Oare cei din Sibiu nu gasesc un antrenor normal din Ardeal?

Nu contează zona de unde este, rasa sau naționalitatea! Contează rezultatele, priceperea și calitățile pe care un bun antrenor trebuie să le aibă. Ar fi bine să vină Dorinel Munteanu. A mai fost la Sibiu in calitate de jucător și cunoaște orașul și oamenii. Faptul ca nu-i sufla nimeni in ciorba pe la Club, cum se întâmplă prin alte părți ar constitui un avantaj și pentru el și pentru starea de spirit a echipei. În plus este un tip serios, orgolios și cu multă știință a jocului.

Newman
Newman  •  04 Decembrie 2025, 18:53

Un antrenor necunoscut Oprita pentru succesul sibienilor.Oare cei din Sibiu nu gasesc un antrenor normal din Ardeal?

Vezi toate comentariile (2)
Comentează